Bir McKinsey araştırması, tüketici elektroniği giyilebilir cihazlarının uyku ile demografik, sosyoekonomik ve yaşam tarzı faktörleri arasındaki ilişkiyi incelemek için kullanılabileceğini gösterdi. Ancak uykuyu ölçmek tek başına bunu çözmez. Gerçekten de, uyku izleyicilerini sorunun bir parçası olarak gören araştırmalar var.

Başka bir deyişle, dinlenmenin kalitesini izleyen cihazlar, normların dışına çıkmakta güçlük çeken kişilerde endişeli etkiler yaratabilir. Diğer herkes için, kalp atış hızı, uyku hareketi, uyanıklık ve diğer parametreleri bilme yeteneğine sahip olmak, gün boyunca rutinlerinizi değiştirmek için faydalı olabilir. Ancak, optimize edilmiş cihazlara güvenmek gerekir.

Söylemek gerekirse, rahatlatıcı sesler ve meditasyon seansları vaat eden, sayıları giderek artan uygulamalarda rastgele balık tutmak her zaman iyi bir seçim değildir. Konuyu inceleyen Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi enstitüsü, iki binden fazla uygulamayı analiz etti ve yalnızca yüzde 3’ü için geçerliliği onayladı.

Kendimizi giyilebilir cihazlarla sınırlandırırsak, en popüler fitness takip cihazları kalp atış hızı, uyku ve aktivite seviyesi gibi göstergeleri ölçer. Ancak bazı durumlarda, dinlenme izleme ayrı bir abonelik gerektirir.

Daha spesifik bir şey istiyorsanız, izleyici yalnızca kalp atışını veya hatta kan hızını izliyorsa veya kendisini uyku-uyanıklık döngülerini bildirmekle sınırlandırıyorsa dikkatli bir şekilde okumanız gerekir. Ve cihazınızda kan oksijen doygunluğunu, kalp atış hızını, solunum hızını ve hareketini ölçen EKG sensörleri ve hatta kan basıncı için Ppg (fotopletismografi) sensörleri varsa.genel-18