Devam filmi için yola çıkarken Top Gun: Maverickyönetmen Joseph Kosinski ve film yapım ekibinin yol gösterici bir yönergesi vardı: “Başından beri söyledik, şarkının cover grubu olmak istemiyoruz. Süper silah.’”

başına buyruk Tom Cruise’un, biri merhum ortağı Goose’un (Anthony Edwards) oğlu olan yeni pilot kadrosunu eğitmek için ünlü Donanma uçuş akademisine geri döndüğünü görüyor.

Orijinal 1986 filminin yayınlanmasından bu yana üç buçuk yıldan fazla zaman geçti ve pandemi gecikmeleri nedeniyle, başına buyruk Sonunda 25 Mayıs’ta vizyona girmesi için fazladan iki yıl bekledi. Bunun öncesinde, oyuncu kadrosu ve ekip, Las Vegas’taki CinemaCon’da filme bir göz atmakla birlikte küresel bir tura çıktılar. San Diego’da gala, Mexico City ve Londra’da gösterişli gösterimler ve ayrıca Cannes Film Festivali yayını için Croisette’de bir durak.

Festival başlangıcından önce yönetmen, THR kadınları kokpite eklemek, F-18’lere kamera yerleştirmek ve devam filmi hakkında insanların sormaktan vazgeçmeyecekleri soru hakkında (İpucu: Voleybolla ilgiliydi).

Bu filmi yapmadan önce, kişisel ilişkiniz neydi? Süper silah?

12 yaşındayken, büyüdüğüm Iowa, Martial Town’da tiyatroda izlemiştim. O filmi izlemek için mükemmel bir yaştı ve havacılığı her zaman sevmiştim, bu yüzden ilgi alanları açısından tam bana göreydi. Ve gişe rekorları kıran bir filme benzemiyordu; Tony Scott’ın çok farklı bir tarzı vardı. Jerry [Bruckheimer, the producer] onu sanat filmlerinden çıkardı, bu yüzden farklı görünüyordu. Bütün yaz çalan o film müziği vardı ve herkesin havacı ceketleri ve Ray-Bans’leri vardı.

Aklında, olması gereken bir Süper silah devam filmi?

İlk şey Maverick’ti, bu yüzden Tom’la başladığım ve geri dönmeyi kabul etmesini sağladığım yer burasıydı. Bundan sonra – komik çünkü insanlar bunun üzerinde çalıştığımı duyduğunda, insanların bana sorduğu en yaygın soru “Voleybol sahnesi olacak mı?” Filmde böyle bir şeyin olması gerektiği daha en başından kazınmıştı. Bunu hikayemize nasıl entegre edeceğimizi bulmak bize bağlıydı, bu yüzden sadece yapmış olmak için yapmıyoruz. Senaryo ekibimiz, it dalaşı futboluyla bunu çözmek için harika bir iş çıkardı. Ve skor, Harold Faltermeyer’in skoru benim için en az benim kadar ikonik. Yıldız Savaşları, bu yüzden filme ilk filmle aynı şekilde başlamak istedim. Valla herkes aynı olduğunu söylüyor [start] ilk film gibi ama değil. Açılış paragrafına “erkekler ve kadınlar” ekledim. [Top Gun opens with a text card that explains how the Top Gun school was started.] Umarım insanlar bunu fark eder, çünkü artık kadınlar Top Gun için uçuyor.

Ve sonra bir hava dizisi bakış açısından, Tony Scott’ın yaptığı gibi yenilik yapmak zorunda kaldım. Daha önce hiç yapılmamış bir şekilde uçuşu yakalamamız gerekiyordu. İlk düşünce, “Tom’u bir F-18’de gerçekten vurabilir miyim?” oldu. Sonra, “F-18’lerdeki herkesi vurabilir miyim?” oldu. Bu yüzden Tom, Süper Hornet’lere girebilmek ve sahneleri çekebilmek için herkesi “Tom Shape”e dahil eden bir kurs tasarladı. Herkes uçakta olduğu için tüm filmi açıyor.

Uçakların içinde çekim yapmaya izin veren teknoloji nasıl ortaya çıktı?

Senaryo, aksiyon sekanslarının hikayesidir. Koreografi ve nasıl yakalanacağı Claudio ile 15 aylık bir bilim deneyiydi. [Miranda, the cinematographer] ve ekibi, donanmayı oraya altı kamera yerleştirmenin güvenli olduğuna ikna etmek için donanmayla yakın işbirliği içinde çalışıyor. İlk başta asla sığmaz dediler, yer yoktu. Böylece Claudio ve ben yanlarında oturduk ve bir F-18’in arkasındaki her bir ekipmanı işaret ettik ve o parçanın uçması gerekip gerekmediğini sorduk ve “hayır” dediklerinde “Çek onu” dedik. Bu yüzden kayıt cihazlarını oraya yerleştirmek için çok yer açtık ve Sony, Realto adlı çok küçük bir Imax kalitesinde kamera olan bu yeni kamerayı piyasaya sürdü. Sonra özel lensler aldık ve özel olarak parasoleyler ürettik ve Donanmanın gerektirdiği tüm parametrelere uyuyorlar ve Gs, hız ve fırlatma için tüm testleri geçtiler ve avukatlar imzaladı. Tom tüm kamerayla ilk test uçuşunu yaptı ve görüntüleri geri aldığımızda, “Tamam, belki burada bir şeyler yapıyoruz” diye düşündük.

Bu filmi yapmadan önce uçakların iç işleyişine ne kadar aşinaydınız?

Çocukken uçaklara takıntılıydım ve sonra havacılık ve uzay mühendisliği ve makine mühendisliği için okula gittim. Aslında üniversitedeki son sınıfımdan sonra gerçek bir uçak yaptım.

Sizi uçaklara çeken şey nedir?

Iowa’da büyüdüm ve 80’lerde internet öncesiydi. Radyo kontrollü model uçaklar ve roketler yaptım ve sürekli olarak bahçeme bir şeyler fırlatıyor ve fırlatıyordum. O dönemde büyüdüğüm için çok şanslıyım. Projelerimde biraz çılgın bir bilim insanıydım ve bence bu tuhaf bir şekilde şu anki işime çok benziyor. Sadece farklı bir ölçek.

Prodüksiyona girerken, çekilmesi en zor olacağını düşündüğünüz herhangi bir çekim veya sekans var mıydı?

Muhtemelen en tehlikeli ve cüretkar olanı, filmin ortasında, Maverick’in görevin gerçekleştirilebileceğini kanıtlamak için rotayı uçurduğu yer. Bu sekans için Tom, yerden 50 fitten daha az bir yükseklikte saatte 500 mil hızla gerçek Top Gun düşük seviye eğitim kursundan geçti. Donanmanın en iyi pilotu, “Walleye” adlı bir Blue Angel pilotu tarafından uçtu. Hatta buna teşebbüs etmek için Hayır’dan özel izin almıştı. Ateş ettikten sonra indiler ve pilot yanıma geldi ve “Aldın mı?” dedi. Görüntülere yeni baktım ve “Ah, evet. Bu oldukça şaşırtıcı.” Ve dedi ki, “İyi çünkü bunu bir daha asla yapmayacağım.” O diziyle ilgili güldüğüm başka bir şey de, izlediğimde Tom’un çok eğlendiği için gülümsediğini bildiğim kısımlar var, ama bu çok ciddi bir sahne olması gerekiyordu.

Yani pilot, etrafında kameralar varken, ikinci koltukta Tom’la birlikte uçağı mı uçuruyor?

Evet, yanında başka kimse olmadığı için kendi kendine açıp kapattığı altı kamera vardı ve hiçbir iletişimimiz yoktu. Altı kameranın hepsini açıp kapatacak bir anahtar kurduk, böylece Tom çekime hazır olduğunda veya ışık doğru olduğunda kamerayı çalıştıracak ve koşuları yapacaktı.

Uçakların dışında filmden favori bir karakter anınız var mı?

Gerçekten göze çarpan, Maverick ve Iceman arasındaki sahne. Val’in her zaman büyük bir hayranı oldum. [Kilmer]Onu ve Tom’u sadece karakter olarak değil, uzun zamandır birbirini görmemiş arkadaşlar olarak yeniden bir araya getirebilmek için çok duygusal bir gündü.

Val en başından beri gemide miydi?

Jerry [Bruckheimer] Val ile çok erken tanıştım çünkü hepimiz Iceman’ın filmde olmasını istiyorduk, ancak sağlığıyla ilgili mücadelelerde neyin mümkün olduğunu bilmiyorduk. [Kilmer was diagnosed with throat cancer in 2015 and underwent a tracheotomy that permanently damaged his voice.] Iceman’i hikayemize nasıl dahil edeceğimiz fikrini ortaya atan Val’di. Iceman konseptinin tamamı Val’in fikriydi ve sonra o sahneleri yazdık ve hikayeyi bulduk.

Bir film yapımcısı olarak, iki yıl boyunca bitmiş bir filmde oturmak nasıldı?

Zordu ama filmin sinemasız bir şekilde vizyona girmesini görmek çok daha kötü olurdu çünkü şu an sinemada. Süper silah DNA’nın tiyatro deneyimi olması. Onu bunun için tasarladık ve Tom’un beklemekte kararlı olduğu şey buydu. Yani bekleyip beklemeyeceğimize dair bir soru yoktu. Sadece: Ne kadar sürdü?sinema-2