NASA tarafından sunulan bu 6 Aralık 2018 görüntüsü, InSight iniş aracını göstermektedir. Sahne, robotik kolu kullanılarak çekilen 11 fotoğraftan oluşturuldu. Güneş panellerinde biriken tüm toz nedeniyle uzay aracı güç kaybediyor. NASA, 17 Mayıs 2022 Salı günü, gücü tükenene kadar mars depremlerini tespit etmek için uzay aracının sismometresini kullanmaya devam edeceğini söyledi. Yetkililer, operasyonların InSight’ın Mars’a gelişinden neredeyse dört yıl sonra Temmuz ayında sona ermesini bekliyor. Kredi: AP aracılığıyla NASA, Dosya

Yaklaşık dört yıl boyunca Mars’ın içini araştırdıktan sonra, NASA’nın InSight uzay aracı, güneş panellerinde biriken tozun gücünü tüketmesi nedeniyle bu yaz muhtemelen emekliye ayrılacak.

NASA, Salı günü InSight’ın bilim operasyonlarının yakında sona erdiğini duyururken, uzay aracının geride, gelecek yıllarda dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının yararlanacağı ve gezegen oluşumu konusundaki anlayışımızı geliştirmeye yardımcı olacak bir veri mirasını bırakacağını söyledi.

Ultra hassas bir sismometre ile donatılan InSight, 4 Mayıs’ta şimdiye kadarki en büyüğü olan 5 büyüklüğündeki deprem de dahil olmak üzere 1.300’den fazla “marsquake” kaydetti.

Ancak Temmuz civarında sismometre kapanacak.

Arazi aracının enerji seviyesi daha sonra günde bir kez kontrol edilecek ve yine de bazı fotoğraflar çekilebilir. Daha sonra 2022’nin sonunda görev tamamen durdurulacak.

Sebep: Her biri yaklaşık 2,2 metre genişliğinde olan iki güneş panelinde aylarca süren Mars tozu birikmesi.

Halihazırda başlangıçta sahip olduğu enerjinin yalnızca onda biri ile çalışan InSight, yakında pillerinin boşaldığını görecek.

Tozun birikme hızı, NASA tarafından tahmin edilene az ya da çok karşılık geldi.

Arazi aracı, yaklaşık bir yıl önce, güneş panellerinden bir miktar tozu çıkarmak için robotik kolunun yeni ve plansız bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla görevi genişleterek yeni bir yaşam süresi kazandı.

Altı kez başarılı bir şekilde uygulanan manevra, kolun bir miktar Mars toprağı toplayıp robotun üzerine hafifçe düştüğü ve böylece kirin güneş panelleri boyunca üflenmesi ve yüzeylerinin bazı kısımlarını temizlemesi için panelleri temizlemek için tozun kendisini kullandığını gördü.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Bruce Banerdt Salı günü düzenlediği basın toplantısında, arazi aracına özellikle panelleri temizlemek için bir şey eklemekten maliyetler nedeniyle vazgeçildiğini açıkladı.

Böyle bir mekanizma, “bilim araçlarına koymak için daha az şey bırakacaktır” dedi.

‘Define’

Şu anda Kızıl Gezegende bulunan dört görevden biri olan InSight, ABD’li geziciler Perseverance and Curiosity ve Çin’in Zhurong’u ile birlikte Kasım 2018’de Mars’a ulaştı.

Fransa’da yapılan sismometresi o zamandan beri büyük ilerlemelerin önünü açtı.

On yıldan fazla bir süredir InSight görevinde çalışan Banerdt, “İç mekan dev bir soru işareti gibiydi” dedi.

Ancak InSight sayesinde, “tarihte ilk kez Mars’ın içinin haritasını çıkarmayı başardık.”

İçinden geçtikleri malzemelere göre değişen sismik dalgalar, gezegenin içinin bir resmini sunar.

Örneğin, bilim adamları Mars’ın çekirdeğinin sıvı olduğunu ve önceden düşünülenden daha az yoğun ve muhtemelen üç katmandan oluşan Mars kabuğunun kalınlığını belirleyebildiğini doğrulayabildiler.

Mayıs ayı başlarındaki 5 büyüklüğündeki deprem, daha önce kaydedilenlerden çok daha büyüktü ve bilim adamlarının Mars’ta maksimum olacağını düşündüklerine yakındı, ancak Dünya’da büyük bir sarsıntı olarak kabul edilmeyecekti.

Banerdt, “Bu deprem, dişlerimizi taktığımızda gerçekten bir bilimsel bilgi hazinesi olacak.” Dedi.

Depremlere özellikle levha tektoniği neden oluyor, diye açıkladı. Ancak, mantosunun neden olduğu sıcaklık anormallikleri nedeniyle Dünya’nın kabuğu hareket ettiğinde de tetiklenebilirler.

Bilim adamlarının Mars’ta uğraştıklarını düşündükleri bu tür bir titreşimdir.

Bununla birlikte, InSight’ın tüm bilimsel operasyonları, örneğin robotun indiği toprağın bileşimi nedeniyle gezegenin sıcaklığını almak için yüzeyin altına başarılı bir şekilde gömülmekte zorlandığı zaman olduğu gibi, sorunsuz gitmedi.

NASA’nın Gezegen Bilimleri Bölümü direktörü Lori Glaze, ne olursa olsun, sismometrenin başarısı ışığında NASA’nın tekniği gelecekte başka yerlerde kullanmayı düşündüğünü söyledi.

“Orada neler olup bittiğini gerçekten anlamak için ayda tam bir ağ kurmak istiyoruz.”


NASA’nın InSight’ı Mars’taki canavar depremini kaydetti


© 2022 AFP

Alıntı: NASA InSight Mars iniş aracı (2022, 22 Mayıs) için hattın sonu yaklaşıyor, https://phys.org/news/2022-05-line-nears-nasa-insight-mars.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1