Üzerinde Zincirleme tepki Bu hafta podcast’te, kripto alanının dışındakilerden bile güçlü duyguları harekete geçirme eğiliminde olan bir konuya daldık – metaverse. Lightspeed Venture Partners’ta kriptoda tüketici yatırımlarına odaklanan bir yatırımcı olan Mercedes Bent, bu yüklü terimi açmak ve potansiyelini neden gördüğünü açıklamak için bize katıldı.

Bent, TechCrunch’a “Bir kum torbası gibi oldu” dedi. “Bunun potansiyelini ve benim gibi bir ineğin neden bu konuda heyecanlandığını düşünürseniz, yapabileceğiniz şeyler olduğu içindir. [in the metaverse] gerçek dünyada yapamayacağın şey.”

Örneğin, meta veri tabanında dünya çapında on binlerce başka katılımcının olduğu bir etkinliğe katılma olasılığı Bent’i heyecanlandırıyor. Ancak Bent, eğlenceden de öte, metaverse’in eğitim yoluyla bir etki yaratma potansiyeli konusunda hevesli. Devlet okulu öğrencilerinin, Ready Player One filmine benzer bir metaverse’de dünyanın en iyi eğitmenlerinden öğrenebilecekleri varsayımsal örneğini paylaştı – ancak distopik unsurlar olmadan kalifiye oldu. Bent’in vizyonu, Lightspeed’deki küçük grup canlı eğitim platformu gibi kripto dışı tüketici yatırımlarından bazılarıyla örtüşüyor okul dışı.

Ama metaverse gerçekte nasıl görünecek? Bir zamanlar sanal gerçeklik teknolojisi şirketi Upload için çalışan Bent’e sorduğumuzda, metaverse’in VR teknolojisine, özellikle başa takılan ekrana bağlanması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

O zamandan beri, meta veri deposunun sunduğu şeyin, kullanıcıların ona fiziksel olarak nasıl eriştiğiyle daha az, besleyebileceği topluluk duygusuyla daha çok ilgisi olduğunu fark etti.

“Bence bu çağın – metaverse terminolojisinin 2021 ve 2022 döneminin – gösterdiği şey, bunun kulaklıkla ilgili olmadığı, hangi fiziksel aygıtı kullandığınızla ilgili değil, [a] kolektif birliktelik ve mevcudiyet” diye ekledi.

VR teknolojisinin kendisi onlarca yıldır var olmasına rağmen, Bent, metaverse’in geçen yıl bir konsept olarak çekiş kazandığını, çünkü Second Life gibi klasik VR oyunlarının sunmadığı bir şeyi, oyun içi para birimini fiat para birimine aktarma yeteneği sunduğunu öne sürüyor. Kripto paranın bu geçişi mümkün kıldığına inanıyor.

“Açıkçası oyun içi para birimi vardı ve daha önce satın alabileceğiniz sanal ürünler vardı, ancak bunu fiat’a aktarabilme ve ardından kira faturanızı ödemek için gerçek dünyada kullanabilme yeteneği tamamen farklı bir şey. Daha önce bu kadar çok miktarda sahip değildik,” dedi Bent.

İnsanlara internette daha fazla zaman geçirme fırsatı veren pandeminin başlamasıyla birleşen bu teknolojik gelişme, metaverse’e yeni bir hayat verdi, diye devam etti.

Şüpheciler, meta verinin çok fazla hype aldığını ve önemli teknoloji veya kullanıcı benimsemesi tarafından desteklenmediğini düşünüyor. Bent, deneyimine göre, erken aşamadaki herhangi bir tüketici ürünü için şüpheciliğin beklendiğini söyledi.

“Bu abartılı alanlar gerçekten bariz görünmüyor. Yani, çekicilikleri yok, onlar sadece bir fikir. Genellikle en fazla soyağacına sahip olmayan bir kurucudan geliyorlar, bu yüzden bir tür inanç sıçraması yapmanız gerekiyor, ”dedi Bent. Bent’in bir yatırımcı olarak misyonu, web sitesine göre “yetersiz hizmet alan bireyler ve bölgeler için servet yaratmanın önünü açan erken aşamadaki tüketici şirketlerini” desteklemektir – bu inancın bir kısmını nerede bulduğunu açıklamaya yardımcı olabilecek bir tez.

Erken aşamada bir tüketici yatırımcısı olarak Bent, henüz kullanıcı deneyimlerini geliştirmemiş, tüketiciye yönelik kripto şirketlerini finanse etmek için çok erken olduğu fikrini geri çekiyor.

“Çok fazla şirket yok [in web3] henüz kitlesel bir izleyici olarak adlandıracağım şeye ölçeklendiğini söyleyebilirim. Oldukça uzakta olan Metamask’ımız var, ancak bence bu şirketlerin tümü, [whether] Yerine başka biri gelebilir,” dedi Bent. “Sanırım kısa sürede kurulan bir sonraki WhatsApp, AOL ve Google’ı göreceğiz.”

Chain Reaction’a abone olun Elma, Spotify veya her hafta bize yetişmek için tercih ettiğiniz alternatif podcast platformunuz.genel-24