Hyundai inşa ediyor Hyundai’nin ABD’deki ilk yalnızca EV tesisini işaretleyerek Savannah, Georgia’da elektrikli araçlar (EV’ler) ve piller üretmeye adanmış tesisler CNBC). Güney Koreli otomobil üreticisi yeni tesisler için 5.5 milyar dolar harcayacak ve ek 1 milyar dolar tedarikçilerinden yatırım almaktadır.

Hyundai 2.923 dönümlük alanda üretimin 2025’in ilk yarısında başlamasını ve inşaatın 2023’ün başlarında başlamasını bekliyor. EV fabrikası yılda 300.000 araç üretecek ve yaklaşık 8.100 yeni iş ekleyecek. Hyundai fabrikada hangi EV modellerinin üretileceğini belirtmiyor – sadece Georgia’nın montaj hatlarına isabet eden “geniş bir model yelpazesine” işaret ediyor. Şirket, pil üretim tesisi hakkında da fazla bilgi vermiyor, ancak “stratejik bir ortaklık yoluyla kurulacağını” belirtiyor.

Hyundai’nin EV serisi şu anda Kona Electric, Ioniq 5 ve hidrojen yakıt hücresiyle çalışan Nexo’dan oluşuyor. Hyundai’ye ait olan Kia ayrıca tamamen elektrikli EV6 ve Niro’yu satarken, Hyundai’nin lüks Genesis markası GV60, GV70 ve GV80 EV’leri içeriyor. Hyundai Global COO’su José Muñoz şunları söyledi: Otomotiv Haberleri 2028 yılına kadar yeni tesislerde altı adede kadar model üretilecek. Durumu bilen bir kaynak ayrıca üretimin Hyundai Ioniq ile başlayabileceğini ve daha sonra 2026’da henüz duyurulmamış bir Kia EV kamyonetini de içerecek şekilde genişleyebileceğini söyledi. .

Georgia Valisi Brian Kemp yaptığı açıklamada, “Eyaletimizin tarihindeki en büyük projeyi açıkladığımız için ulaşımın geleceği Peach Eyaletinde – hareketliliğin önde gelen ucunda yüksek kaliteli işleri çalışkan Gürcülere teslim etmek” dedi.

Bu ayın başlarında, Georgia eyaleti Rivian ile şirketi eyalete getirmek için 1,5 milyar dolarlık vergi teşviki teklif eden bir anlaşma yaptı. 5 milyar dolarlık fabrikanın 2028 yılına kadar yaklaşık 7.500 iş yaratması ve her yıl 400.000 EV üretmesi bekleniyor.

Diğer EV fabrikaları ülkenin başka yerlerinde ortaya çıkıyor. Toyota, Kuzey Carolina’da 1,29 milyar dolarlık bir pil fabrikası kuruyor ve GM, üçüncü EV pil fabrikasını Michigan’a getirmeyi planlıyor. Jeep, Dodge ve Chrysler’in sahibi olan Stellantis’in de ABD’de bir EV fabrikası kurması bekleniyor, ancak yeri henüz doğrulanmadı. Benzer şekilde, Ford ve Güney Koreli pil üreticisi SK Innovation, Tennessee ve Kentucky’ye elektrikli araç odaklı yeni fabrikalar getiriyor. Tesla’nın halihazırda ABD’de pil ve EV üretmeye adanmış birkaç fabrikası var ve geçen ay Austin, Teksas’ta bir başka fabrika açtı.genel-2