Son ürün haberleri Stripe ve Plaid, B2B finansal teknoloji pazarı olgunlaştıkça, genişledikçe ve bireysel oyuncular giderek daha fazla örtüşürken, iki özel şirketin birbirini avladığını gösteriyor.

En çok ödeme teknolojisiyle tanınan Stripe ve tüketici banka hesaplarını üçüncü taraf hizmetlere bağlayan API’si ile tanınan Plaid’in rekabet etmesi aptalca gelebilir. Değil.

“Finansal açıdan tüm yazılımların tadı tavuk gibidir” sözü hem komik hem de doğrudur. Fintech şirketleri için de büyük ölçüde doğrudur, ancak alana özgü bir nedenden dolayı: Fintech girişimleri, tek boynuzlu atlar ve hatta halka açık şirketler, zamanla yeteneklerini genişletmeye ve daha fazla yetkinlik eklemeye eğilimlidir.

Hem B2B hem de B2C girişimlerinin benzer nedenleri vardır. Müşteri kazanımı (reklamcılık, işe alım vb.) pahalı ve rekabetçidir, bu nedenle bir fintech bir kullanıcıyı veya müşteriyi bulduğunda, onlardan mümkün olduğunca fazla değer elde etmek en iyisidir. Bu nedenle Plaid ve Stripe gibi şirketler, birbirlerinin kapısına kadar gelene kadar, müşterilerinin ihtiyaçlarının daha fazlasını karşılamak için üretiyor ve satın alıyor.

Bir kez yaptıklarında ne olur? Bunu öğreneceğiz.

Büyük Fintech Savaşı’ndan son çatışmalar

Ocak 2022’de Plaid, TechCrunch’ın yazdığı bir karar olan Cognito’yu satın aldığını duyurdu. Özünde, Cognito, Plaid’in özellik listesine müşterinizi tanıyın (KYC) ve dolandırıcılıkla mücadele araçlarını ekledi. Bunu yaparak, müşterilerine hesap bağlantılarından çok daha fazlasını sunabilir.

2021’de Plaid, ödemelere odaklanan Flannel adlı bir şirket satın almıştı. Hesap bağlantıları, güvenlik araçları ve ödeme teknolojisi ile Plaid, diğer özel fintech’ler tarafından zaten saldırıya uğrayan daha büyük bir potansiyel adreslenebilir pazara doğru yol alıyor ve satın alıyordu.

Stripe’ın, orijinal görev alanından uzaklaşarak özellik setini genişlettiği açıktır. Şirketin o kadar çok hizmeti var ki, yerinde menüleri bir organizasyon aracından çok bir katalog haline geliyor. O zaman, şirketin orada burada yeni bir şey başlattığını görmek olağandışı bir şey değil.

Ancak Mayıs ayının başlarında, Stripe TechCrunch’ın yazdığı gibi, “müşterilerinin belirli türdeki işlemleri hızlandırmak veya yürütmek için finansal verilere erişmek için doğrudan müşterilerinin banka hesaplarına bağlanmasına” izin verecek bir hizmet olan “Finansal Bağlantılar”ı duyurduğunda, Not.

Ürün duyurusu Stripe’ı, adil bir oyun olsa bile Plaid’in ana faaliyet alanıyla bir çarpışma rotasına soktu – ikinci şirket, 2021 Flannel anlaşmasıyla ödemelerin aklında olduğunu zaten piyasaya söylemişti.

Yine de Plaid, liderlerinin gizlice bilgi edinme yolu olduğunu ima ettikleri ve Stripe’in ortaklıkları ve tarihleri ​​ışığında şeffaflık eksikliği olduğu konusunda açıkça istisna aldı.

İki şirket Twitter’da birbirleriyle tartışırken, eldivenlerin API dünyasında olabildiğince kapalı olduğu açıktı.genel-24