Pekin’in sıkı anti-COVID önlemleriyle hırpalanmış, Apple Inc fason üreticilerinden bazılarına, dışarıdaki üretimi artırmak istediğini söyledi. Çin, Wall Street Dergisi Konuyla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunarak bildirdi.

Rapora göre, halihazırda Apple üretim yerleri olan Hindistan ve Vietnam, Çin’e alternatif bir seçenek olarak görülen ülkeler arasında yer alıyor.

Piyasa değeri bakımından en büyük ABD şirketi olan Apple’ın bu hamlesi, Pekin’in Rusya’yı işgali için Rusya’ya dolaylı desteğinin ardından üretim veya temel malzemeler için Çin’e olan bağımlılıklarını azaltmayı düşünen diğer Batılı şirketlerin düşüncelerini etkileyecek. Ukrayna ve bazı şehirlerde COVID-19 ile savaşmak için sokağa çıkma yasağı.

Analistlere göre, dahil olmak üzere Apple ürünlerinin yüzde 90’ından fazlası iPhone’lar, iPad’ler ve MacBook dizüstü bilgisayarlar Çin’de dış müteahhitler tarafından üretilmektedir.

Apple’ın Nisan ayındaki tedarik zinciri zorluklarına yanıt veren CEO Tim Cook, “Tedarik zincirimiz gerçekten küresel ve bu nedenle ürünler her yerde üretiliyor. Optimizasyona bakmaya devam ediyoruz.”

Çin’in Kovid karşıtı politikasının bir parçası olarak Şanghay ve diğer şehirlerde uygulanan kilitlenmeler, birçok Batılı şirketin tedarik zincirini bozdu.

Nisan ayında Apple, COVID-19’un yeniden canlanmasının mevcut çeyrekte satışları 8 milyar ABD doları kadar engelleyeceği konusunda uyardı. Çin’in katı Covid karşıtı kuralları, Apple’ın son iki yılda yöneticilerini ve mühendislerini ülkeye göndermesini engelledi, bu da üretim alanlarını şahsen kontrol etmelerinin onlar için zorlaştığı anlamına geliyor. Geçen yılki elektrik kesintileri de Çin’in güvenilirlik konusundaki itibarını zedeledi.

Hindistan dışında, Çin, dünyadaki birçok alternatif ülkenin tüm nüfusunu aşan nitelikli işçi havuzuna sahip olan ülkeydi. Asya.

Wall Street Journal, konuya aşina olan insanlara atıfta bulunarak, Apple’ın Hindistan’ı bir sonraki Çin’e en yakın şey olarak gördüğünü, çünkü her ikisinin de nüfus bakımından benzer olduğunu ve her ikisinin de düşük maliyetli olduğunu bildirdi. Konuya aşina olan kişiler, Apple’ın ihracat için üretim de dahil olmak üzere Hindistan’da genişleme konusunda bazı mevcut tedarikçilerle görüşme halinde olduğunu söyledi.

Hindistan geçen yıl dünyadaki iPhone’ların yüzde 3,1’ini yaptı ve araştırma firması Counterpoint’e göre bu oranın bu yıl yüzde 6 ila yüzde 7’ye çıkması bekleniyor.

Bazı analistlere ve tedarikçilere göre, Yeni Delhi ve Pekin arasındaki ilişki, iki ülkenin orduları 2020’de ölümcül bir çatışmaya girdiğinden beri kötüleştiğinden, Çin merkezli montajcılar için mağazayı kurmakta zorluk çekilecek. Nedeni buydu. Konuya aşina olan kişilere göre, Apple ile iş yapan Çin merkezli üretim müteahhitleri Vietnam ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerini arıyor.

Vietnam ise Apple’ın rakibi için halihazırda bir akıllı telefon üretim merkezi konumunda. Samsung Elektronik Şirketi. Güney Kore merkezli SAMSUNGÇin üretimine maruz kalmasını sınırladı.

Çin merkezli bir üretim yüklenicisi olan Luxshare Precision Industry Co., AirPods kulaklıklarını Apple için Vietnam’da yapıyor. Luxshare’in müşterileri bile güç kaynağı ve Çin’in sıfır covid politikasıyla ilgili sorunlar konusunda endişeli. Luxshare, bu müşterilerin üretim ortaklarından, yeni ürün tanıtımı veya NPI olarak bilinen bir aşama olan seri üretim için önemli ön çalışmaları gerçekleştirirken Çin’in dışına bakmalarını istediklerini söyledi.

Tayvan merkezli montajcılar Foxconn Technology Group ve Wistron Corp., bir adım önde ve halihazırda Hindistan’da, Apple satışlarının hızla arttığı bu ülkenin iç pazarı için iPhone’lar üretmek üzere fabrikalar kurdu.

Nisan ayında Apple, Hindistan’da en yeni nesil iPhone’ları ve iPhone 13 serisini üretmeye başladığını söyledi.

Bu tür adımların tedarikçiler, analistler ve tedarikçiler tarafından önemli miktarda yatırım gerektirdiğini ve bunun da küresel ekonomik görünümün yüksek emtia fiyatları, Ukrayna’daki savaş ve borsa dalgalanmalarıyla gölgelendiği bir zamanda onları tedirgin ettiğini söyledi.

Bir müteahhit yöneticisi, nakit belirsiz zamanlarda önemlidir, ancak tedarikçilerin işi sürdürmek istiyorlarsa Apple’ın gittiği yere gitmeleri gerektiğini söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9