Filmlerinin basın toplantısı sırasında Üç Bin Yıllık Özlem Cumartesi günü, George Miller ve Tilda Swinton, beş yıl önce festivalde ilk buluşmalarından bahsettiler.

Her ikisi de bu yıl 75’incisini kutlayan festivalin 70. tekrarına katılıyordu ve festivalin yıldönümünü kutlamak için akşam yemeğinde bir araya geldi. Swinton, “Tanımadığım birinin yanına oturdum ve 15 dakika sonra bunun George Miller olduğunu anladım” dedi. “Oldukça hızlı ama oldukça derinden arkadaş olduk. Bir yıl sonra bana bir senaryo göndermişti.”

Şimdi, beş yıl önce festivalde tanışan ve bu yıl bir filmin galasını yapan Miller, Swinton ile bir kez daha birlikte çalışma arzusunu dile getirerek, “Umarım gelecek bizi tekrar böyle bir şey yaparken görür” dedi. Sonra şaka yaptı: “Tanıklarım var.”

Swinton’ın başrol oyuncusu Idris Elba’ya gelince, Miller onunla bir BAFTA Ödülleri töreninde tanıştı. Filmde, Elba fantastik bir Djin oynuyor ve Miller, uzun zamandır herhangi bir aktörü bu rolde hayal etmenin zor olduğunu belirtti. Miller, “Seninle tanışmamış olsaydım, Djin’i kimin oynayabileceği hakkında hiçbir fikrim olmazdı. Bu güne kadar hala hiçbir fikrim olmazdı. ”

Swinton, basın toplantısında daha önce, uzun metrajlı film yapımcılığına olan tutkusu hakkında şunları söyledi: “Bu benim bayrağım ve onu ben uçuruyorum.” Festival hakkında şunları ekledi: “Buradaki bu büyük ekran muhtemelen gezegendeki en güzel ekran. Tapınak orası.”

Üç Bin Yıllık Özlem Hayatından memnun bir akademisyenin (Swinton) özgürlüğü karşılığında üç dileğini sunan bir cin (Elba) ile karşılaşmasını konu alıyor. Mitoloji aliminin bir konferansa katıldığı İstanbul’da bir otel odasında aralarında geçen konuşma, onu ikisini de şaşırtan bir dilek tutmaya sevk eder.

Elba, “Cin mecazlarından gerçekten kaçınmak istedik” dedi. “Mümkün olduğunca insan olmak isteyen bir Djin yapmaya çalıştık.” Elba, bir otel bornozunda ekranda çok fazla zaman harcıyor.

THR eleştirmen David Rooney’nin Hollywood Muhabiri filmin incelemesi şöyledir: “Yetişkin masallarıyla büyülenmeye hevesli izleyiciler, son zamanlardaki pandemi hapsi anılarımızla güçlendirilen aşk ve arzu, tecrit ve bağlantı üzerine geveze düşüncelerde bir şeyler bulabilirler. Bu senin işin gibi geliyorsa, kendini nakavt et.”

Film milenyumların – tam olarak 3000 – hikaye anlatımına değer bir ruminasyon olduğu için, Miller’a modern süper kahraman hikaye anlatımının yıllar boyunca devam edip etmeyeceği soruldu. “Marvel [and] DC evrenleri, Yunan, İskandinav ve Roma mitolojilerinin kalıntılarıdır. Doğrudan bir denklik var.” O başladı. “Bu hikayeleri hareketli görüntülü anlatılarla ifade ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Ama bizim için bir anlam ifade edecek şekilde ayarlandılar. Popüler olmaları tesadüf değil. Onları yapan insanlar çok samimi. Bu samimiyet olmadan yapılmasalardı bu kadar popüler olacaklarını sanmıyorum.”

Swinton, modern sinema hikaye anlatımını kendi, daha geniş bir şekilde ele aldı. “Kesinlikle farkında olduğumuz şeylerden biri, yalnızca bir hikayenin ne kadar tehlikeli olduğu” dedi. “İnsanlar, işlerin çok hızlı bir şekilde tüplerden aşağı indiğine dair başka hikayeler duyamadıklarında mümkündür.”sinema-2