Qualcomm, mobil cihazlar için bir sonraki çip çiftini duyurdu. Snapdragon 8+ Gen 1, sınırları daha da ileri götürmek için burada – yeni nesil üst düzey birinci sınıf Android cihazlarına güç vermek için burada bulunan bir SoC’nin mutlak canavarı.

Güncelleme: test ettik! Snapdragon 8+ Gen 1 karşılaştırma sonuçları

Snapdragon 7 Gen 1, oyuncu odaklı telefonlar için kararlılık ve güç sağlamaya odaklanan inanılmaz değerli bir paket haline gelmek için en üst düzeydeki bazı özellikleri ödünç alıyor. Elbette, hız ve verimlilik için tasarlandığından, yetenekleri diğer akıllı telefon uygulamaları için de iyi hizmet edecektir.

İçindekiler:

Snapdragon 7 Gen 1

Snapdragon 8+ Nesil 1: yenilikler neler?

En temel düzeyde, Snapdragon 8+ Gen 1’in performans çekirdeğiyle artık 3.2 GHz’e kadar çıkabildiğini görebiliriz, bu da Snapdragon 8 Gen 1’den tam 200 MHz daha yüksek. Ancak bu, olaya çok yüzeysel bir bakış açısı. . Daha derine inerek, Snapdragon 8+ Gen 1’e karşı Snapdragon 8 Gen 1’in performans iyileştirmelerini burada bulabilirsiniz:

 • %10 daha hızlı CPU ve GPU
 • %30 geliştirilmiş güç verimliliği (CPU ve GPU)
 • AI motorundan watt başına %20 daha iyi performans

Qualcomm raporlarına göre toplamda güç verimliliği iyileştirmeleri Snapdragon 8+ Gen 1 lehine yaklaşık %15 civarında.

Tabii ki Snapdragon 8+ Gen 1, Snadragon 8 Gen 1’de bulunan tüm son teknoloji teknolojiye de sahip – hacimsel işleme, 8K HDR çekim yapabilen bir ISP, video için Bokeh Engine, bir adede kadar destek. 200 MP kamera sensörü, yüksek kaliteli X65 5G modem ve Qualcomm Secure’un yerleşik cihaz güvenliği.

İki işlemci birlikte var olacak, yani 2022’nin geri kalanında telefonların hem Snapdragon 8+ Gen 1 hem de Snapdragon 8 Gen 1 ile piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz. Peki, yalnızca Plus varyantı için uğraşmaya değer mi?

Kriterleri alana kadar sıkı oturun!

Snapdragon 8+ Gen 1 pil tasarrufu

Qualcomm’a göre Snapdragon 8+ Gen 1 tarafından sağlanan pil tasarrufu şunlara yol açabilir:

 • Yaklaşık 1 saat ekstra oyun
 • 80 dakikalık video akışı
 • Yaklaşık 1 saat fazladan sosyal medya taraması
 • 17 saate kadar ekstra müzik

Elbette bu rakamlar, OEM’lerin cihazlarını oluşturmaya ve yazılımlarını optimize etmeye nasıl karar verdiğine büyük ölçüde bağlıdır. Bununla birlikte, pil ömründeki bu gelişme, 3D oyunların bu yüzdeleri nasıl kesinlikle eritme eğiliminde olduğunu gören oyuncuların kesinlikle ilgileneceği bir şeydir.

Açıkçası, oyuncu olmayanlar da daha yüksek çalışma süresinin tadını çıkaracaklar.

Peki hangi iyileştirmeler Snapdragon 8+ Gen 1’i daha iyi hale getirdi?

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, Snapdragon 8 Gen 1 ile aynı 4 nm’lik bir süreç üzerine inşa edilmiştir. Bununla birlikte, Plus sürümü için Qualcomm, kesinlikle TSMC’nin hizmetlerini kullanıyor.

Sürecin hangi bölümünün neyi iyileştirdiğini çok doğru bir şekilde gösteren belirli bir şeyler listesi yoktur. Ayrıca, burada endüstrinin gizli bir bölgesine dalıyoruz.

Qualcomm’un inşaat sürecini verimliliği en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlamada TSMC ile yakın bir şekilde çalıştığını ve yolun her küçük adımındaki her küçük kazancın toplam iyileştirmelere katkıda bulunduğunu söylemek güvenlidir.

Snapdragon 7 Gen 1: oyuncular için

Qualcomm’un felsefesi, en üst düzey SoC projeleriyle sınırları zorlamak, ancak daha sonra – üretim akışına sahip olduklarında – premium özellikleri daha uygun fiyatlı modellere indirgemektir.

Bu durumda, Snapdragon 778G’nin doğrudan halefi olan Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1’e sahibiz. Birçok üst düzey cihazda göreceğiniz hala yüksek kaliteli bir çip, ancak en önemli olana odaklanarak Qualcomm’un 7 serisi daha ucuza mal olabilir ve ortakları tasarrufları kullanıcıya aktarabilir.

Adreno Frame Motion Engine’i Snapdragon Elite Gaming özellik kitaplığından ödünç alan Snapdragon 7 Gen 1, enerji tüketimini artırmadan içeriği iki kat kare hızına yükseltebilir. Bunun da ötesinde, Qualcomm Game Quick Touch, dokunma tepki süresini önemli ölçüde azaltmak için perde arkasında çalışır. Esasen, Snapdragon 7 Gen 1, en önemli olduğu yerde hız ve doğruluk sağlamak için burada.

Snapdragon 7 Gen 1 ve Snapdragon 778G geliştirmeleri şunlardır:

 • %20 daha hızlı grafik oluşturma
 • %30 geliştirilmiş yapay zeka performansı
 • AI motorundan watt başına %20 daha iyi performans
 • Daha hızlı bağlantı için Snapdragon X62 modem
 • Bluetooth 5.3 ses (artık kayıpsız)
 • Dijital araba anahtarlarını, lisansları ve daha fazlasını destekleyen Qualcomm Secure paketi

Bu nedenle, performansta iyi bir artış gözlemlenebilir, ancak tamam – bu doğal, yeni nesil bir Snapdragon 7.

Snapdragon 7 Gen 1’in 144 Hz FHD ekranlara güç sağlayabildiğini belirtmekte fayda var, bu nedenle 1080p ekranlı ve süper yüksek yenileme hızlarına sahip daha düşük maliyetli oyun telefonları beklemeliyiz. QHD için bu çip hala 60 Hz’de kalabilir.

Burada daha ilginç olan, Snapdragon 7’nin en üst satırdan kaç tane premium özellik ödünç aldığı. Bluetooth üzerinden kayıpsız ses oldukça iyidir ve oyun oynarken ekibinizle iletişim kurarken geri bildirim olmamasını sağlayan Anti-Howling teknolojisi ile birlikte gelir. Yani, o mikrofonu açık bırakabilirsin.

Yeni X62 modem, eski X53’ün 3,7 Gbps hızına kıyasla 4,4 Gbps’ye kadar çıkabiliyor ve küresel olarak daha fazla ağ, frekans ve bant genişliğini destekliyor. Ve yeni Qualcomm Secure, üst orta seviye platformlara birinci sınıf güvenlik özellikleri getiriyor.telefon-1