Qualcomm yeni amiral gemisini duyurdu Aslanağzı Bir sonraki çıkana kadar Android amiral gemileri için bir sonraki varsayılan yonga seti olması muhtemel olan 8+ Gen 1 yonga seti. Ve buna oldukça mütevazı bir Snapdragon 7 Gen 1 yonga seti katıldı.

Snapdragon 8+ Gen 1, 3,2 GHz’e kadar saat hızına sahip Cortex-X2 ana çekirdeğine sahiptir. Diğer iki küme ise 2,8 GHz’e kadar frekansta çalışan 3x Cortex-A710 performans çekirdeği ve 1,8 GHz’e kadar saat hızına sahip 4x Cortex-A510 çekirdeğidir. Ayrıca, bu, TSMC’nin 4nm düğüm işleminde harikadır.

Qualcomm, Snapdragon 8+ Gen 1’in yüzde 10 daha hızlı CPU ve GPU performansı getireceğini söylüyor. Ayrıca, çipin sürekli performansının da iyileştirildiği söyleniyor, bu da çipin sıcaklık arttıkça fazla kısmayacağı anlamına geliyor. Ve Qualcomm’un yeni birinci sınıf yonga seti, öncekinden yüzde 30 daha fazla güç verimli olacak ve fazladan bir saatlik oyun için yaklaşık yüzde 15 daha az güç tüketecek. Watt başına yaklaşık yüzde 20 daha iyi AI performansı vardır.

Spesifikasyonların geri kalanı, hemen hemen aynı Snapdragon 8 Gen 1. HDR10+ desteği ile 144Hz’de QHD+ veya 60Hz’de 4K’ya kadar görüntülemeyi destekler. Ve çipi çalıştıran telefonlarda 16 GB’a kadar LPDDR5 RAM ve UFS 3.1 depolama alanı bulunabilir. Yonga seti Qualcomm Quick Charge 5 ile birlikte geliyor.

Yonga seti, Snapdragon X65 modem ile eşleştirildi ve 10Gbps’ye kadar en yüksek hızlara sahip. Ayrıca, aptX Lossless ve Bluetooth LE Audio desteği de dahil olmak üzere Bluetooth 5.3 bağlantısı vardır.

Üçlü Spectra ISP, 200 MP’ye kadar sensör desteği ve 30 fps’de 8K video çekimi ve 120 fps’de 4K ile geri döndü. Ayrıca, çoklu çerçeve gürültü azaltma ve kademeli/DoL HDR, HLG, HDR10+ ve Dolby Vision desteği gibi özelliklerle birlikte gelir.

Qualcomm’a göre Snapdragon 8+ Gen 1’in Temmuz ve Ağustos ayları arasında üçüncü çeyrekte piyasaya çıkması bekleniyor. Her zamanki gibi, tüm Android OEM’leri önümüzdeki aylarda Snapdragon 8+ Gen 1 destekli bir amiral gemisi piyasaya sürecek. Listede Asus, BlackShark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, OPPO, realme, RedMagic, Redmi ve Vivo yer alıyor. xiaomive ZTE.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9