Hollywood’un gişe rekorları kıran filmlerini lineer televizyonda izlemek isteyen herkes bunu genellikle ProSieben’de yapar. Ancak gelecekte, bu ancak çok daha az ölçüde mümkün olacaktır. Yayıncı, primetime tasarımını değiştirmek istiyor.

ProSieben aslında ABD’de gişe rekorları kıran bir filmin büyük bir TV galasını asla kaçırmamasıyla tanınır. “Fantastik Hayvan Varlıkları”, “Yenilmezler” veya yeni Tarantino filmi – Alman lineer televizyonunda tüm bu filmler ilk kez ProSieben’de izlendi. Pazar akşamı saat 20:15, genellikle bu tür gişe rekorları kıran prömiyerlere ayrılırdı. Ancak, bu değişmek üzere.

ProSieben’de daha fazla gişe rekorları kıran film yok mu?

Pazar, televizyondaki en önemli günlerden biri olarak kabul edilir ve primetime böyle adlandırılır çünkü tam olarak budur – filmler, şovlar ve diziler için en iyi zaman. Alman televizyon kurumu “Tatort” un ilk olarak onlarca yıldır bu slotta çalışıyor olması boşuna değil. Ancak ProSieben patronu Daniel Rosemann’ın DWDL röportajında ​​açıkladığı gibi, yayıncı bu önemli zaman diliminde kendisini yeniden konumlandırmak istiyor.

Rosemann belirsiz bir ifadeyle “Pazar akşamı ProSieben’de gişe rekorları kıran filmden ayrılıyoruz” diyor. “ProSieben, Hollywood’suz yapamaz. ABD lisansı, şebekelerimizde her zaman önemli bir yere sahip olacaktır. Ama haftanın başka bir primetime akşamında, uzun metrajlı filmlerden vazgeçmek zorundayız ve yapmak istiyoruz.” Hollywood içeriği istasyondan tamamen kaybolmaz, ancak gelecekte çok daha az iyi yerleştirilecektir. Peki yayıncı neden bu adımı atmaya karar verdi?

Yeni bir televizyon mu arıyorsunuz? TV satın almak için ipuçları veriyoruz:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

ProSieben yeni bir Pazar akşamı programı istiyor

Gelecekte büyük Hollywood yapımlarının yerini kurum içi yapımlar alacak. Bunlar muhtemelen öncelikle TV şovlarıdır.

“Yeni programda hafta sonu hissini uzatmak istiyoruz. Dünyaya bir pencere olmayı seven, macera ve kaçış arzusuna eğlence ve oyunlarla hizmet eden formatlarla ilgili. Kendi evimin rahatlığında tanık olabileceğim seyahat eden ünlülerle harika bir deneyim.”

Daniel Rosemann, DWDL

Bunun için yılda toplam 52 Pazar vardır. Haziran ayında ProSieben, konsept için yeni planlanmış formatlar sunmak istiyor. Ancak Rosemann’a göre, Almanya’dan bile olsa kurgu önemli bir rol oynamamalı. “Zaman zaman tek bir diziye veya filme yayılmak – bu bir strateji değil. Programda farklı kumaşlarla yayılan bir kurgu oluşturabileceğimize ikna olmalıyız. Şu anda bundan biraz uzağız.”

Twitter’dan içerik bulacağınız yer burasıdır.

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

ProSieben, muhtemelen, “Gösteriyi kim çalıyor?” gibi kendi formatlarını daha da öne çıkararak yerleştirmeyi ve bunları benzer başka kavramlarla tamamlamayı planlıyor. Peki yayıncı neden bu adımı atmaya karar verdi?

İşte değişimin nedenleri

Genel olarak, büyük başlıklar artık alıştıkları iyi sayıları getirmiyor. Ek olarak, korona salgını Hollywood’dan gelen kaynakları önemli ölçüde sınırladı. Çoğu film, sinemalarda gösterime girdikten yaklaşık iki yıl sonra televizyonda gösterildiğinden, bu etki biraz değişti, ancak şimdi özellikle güçlü bir etkisi var. Rosemann şöyle diyor: “Yakın gelecekte bizi tatmin edecek yeni gişe rekorları kıran filmler olmayacak.”

Yayıncı patron ayrıca Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ ve Co gibi yayın servislerinin rekabetinden de bahsediyor. Özellikle büyük Hollywood yapımları genellikle televizyon galasından önce yayın platformlarında görünüyor. Hedef kitlenin büyük bir kısmı bu yapımları görmek için lineer televizyonu beklemek zorunda kalmıyor. Marvel’dan “Yenilmezler” örneğinde kalırsanız: Stüdyo artık Disney’e ait, bu nedenle Disney+ mantıksal olarak serideki yeni oyunlara herkesten çok daha önce erişebiliyor.

Bu arada, etkilenen sadece ProSieben değil, prime time’da ABD’de gişe rekorları kıran filmlerin yoğunluğu da RTL+’da önemli ölçüde azaldı. Bu yeni konsepte son geçişin ne zaman gerçekleşeceği ve değişikliğin Joyn’un kendi akış hizmetini ne ölçüde etkileyeceği henüz bilinmiyor.

kaynakgenel-25