Bu, NASA’nın Mars’taki InSight sondasından alınan ikinci tam özçekim. Modül, ilk selfie’sinden bu yana, termal sondasını ve sismometresini çıkararak Mars yüzeyine yerleştirdi. Şimdi uzay gemisini ince bir toz tabakası kaplıyor. Resim: NASA/JPL-Caltech.

NASA’nın InSight Mars modülü, bu yaz bilim görevini sonlandıracak ve planlı bir elektrik kesintisinin ardından yıl sonuna kadar tamamen çalışmaz hale gelecek. Salı günü NASA dedi. Görev sona ererken, bilim adamları, Insight’ın Mars’ın derinliklerinden topladığı “benzeri görülmemiş” verileri, ayrıca hava durumunu ve manyetik alanını inceliyorlar.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda InSight baş araştırmacısı Bruce Banerdt Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “InSight’tan önce, Mars’ın içi dev bir soru işaretiydi.” “Mars’ın içinde neler olup bittiğine dair sadece çok bulanık bir resmimiz vardı. Şimdi aslında niceliksel olarak doğru bir resim çizebiliriz. »

InSight bu yıl yavaş yavaş uykuya dalacak olsa da, değerli veriler toplamaya devam ediyor. 4 Mayıs’ta InSight, bir 5 büyüklüğündeki Mars depremi – şimdiye kadar kaydedilen en büyük deprem, 10 kat.

1332-pia25282-infographic-figure-b-title-plus-detailed-annotations.jpg

Resim: NASA/JPL-Caltech.

InSight tarafından toplanan tüm veriler sayesinde, bilim adamları Mars kabuğunun kalınlığını 10 km’ye kadar ve çekirdeğinin boyutunu da 50 km’ye kadar değerlendirebilirler.

Bu özel bilgi, diye açıklıyor Bruce Banerdt, “şimdi geri dönüp gezegen oluşumu modellerimizi incelememize, gezegenlerin güneşin etrafında dönen bir toz bulutundan nasıl evrimleştiğini görmemize izin veriyor”.

Bu yeni verilerle, “sadece çekirdeğin boyutuna ve yoğunluğuna ve kabuğun kalınlığına bakarak, mevcut gezegen oluşum modellerinin muhtemelen üçte ikisini zaten ekarte edebildik” diye ekledi.

Kasım 2018’de Mars’a indiğinden beri, InSight – Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Taşımacılığını Kullanan İç Keşif’in kısaltması – bir sismometre kullanarak gezegenin içinde yayılan dalgaları ölçüyor. InSight ayrıca gezegenin iç sıcaklığını ve ısı akışını ölçmek için Mars’a bir sonda getirdi. Ancak “köstebek” olarak adlandırılan cihaz, Mars topraklarında beklenmedik bir kabuk tabakasına rastladı ve planlanan ölçümleri yapmak için yeterince alçalamadı.

Bruce Banerdt, köstebekle ilgili sorunların “muhtemelen görevdeki en büyük hayal kırıklığı” olduğunu söylüyor. Yine de, ekibinin InSight için belirlediği ana hedeflerin tümüne ulaşıldığını ekledi. Aslında, misyonun temel bilim hedeflerine ilk Mars yılında (yaklaşık iki Dünya yılı) ulaşıldı ve modül şu anda genişletilmiş görev.

Son üç buçuk yılda toplanan verilerin yanı sıra InSight’ın toplamaya devam ettiği verilerin tümü arşivlenir ve daha geniş bilim camiasının kullanımına sunulur. Bruce Banerdt, “gelecek on yıllar boyunca” değerli olmaları gerektiğini söylüyor.

Görev neden şimdi bitiyor?

InSight veri toplamaya devam ederken, modül artık tozla kaplıdır. Yani yaklaşık 2,5 metre genişliğindeki iki güneş paneli, başlangıçta olduğundan çok daha az enerji üretiyor. Görevinin başlangıcında, InSight’ın güneş panelleri, Mars’ta günde yaklaşık 5.000 Wh veya toprakla, bir elektrikli fırını bir saat 40 dakika çalıştırmaya yetecek kadar güç üretti. Bugün, aynı elektrikli fırını sadece 10 dakika çalıştırmak için yeterli olan, kat başına yaklaşık 500 Wh üretiyorlar.

26747-pia25284-web.jpg

Insight’ın temiz panelleri gösteren ilk tam özçekimi çekildi. Aralık 2018 ; tozlu özçekim (sağda) çekilen görüntülerden Mart ve Nisan 2019’da. Resim: NASA/JPL-Caltech.

Üstelik, Mars’taki mevsimsel değişiklikler, güneş panellerinin enerji üretmesini daha da zorlaştıracak. Önümüzdeki birkaç ay içinde havada daha fazla toz olacak ve bu da güneş ışığını azaltacak.

Bu bahar, NASA bu nedenle sismometreyi sürekli çalıştıracak ve yaz sonuna doğru kapatılana kadar faaliyetleri azalacak. Bu arada, InSight’ın robotik kolu yakında fotoğraf çekmesine izin verecek “geri çekilme pozu” adı verilen dinlenme pozisyonuna getirilecek. InSight çok düşük güçteyken, yıl sonunda tamamen kapanana kadar hala görüntü alabilecektir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15