İsveçli fintech devi Klarna’nın, değerlemesini 30 milyar dolara düşürecek yeni bir fon arayışında olduğu bildiriliyor. Wall Street Journal.

Firma, Avrupa’nın en değerli özel fintech’idir, ancak önerilen düşüş turu, Avrupa fintech değerleme sıralamasında İngiliz firmaları Revolut ve Checkout.com’u Klarna’nın önüne koyacaktır.

Revolut’un şu anki değeri 33 milyar dolar iken, Checkout.com, bu yılın Ocak ayında 1 milyar dolarlık D Serisi turunu takiben 40 milyar dolarlık bir değere sahip.

Klarna’nın bildirdiği değerleme düşüşü, yatırımcıların teknoloji stoklarını sattığı ve giderek artan enflasyon ve yükselen faiz oranları nedeniyle VC’lerin daha temkinli hale geldiği giderek daha belirsiz bir ekonomik ortamın ortasında geliyor.

Potansiyel bir düzenleyici baskı, Klarna’nın değerlemesini azaltma kararına da katkıda bulunabilir.

Şimdi al sonra öde (BNPL) şirketi, alışveriş yapanların ödemeleri ilk satın alma işleminden sonra ödenmek üzere taksitlere ayırmasına olanak tanır.

Birleşik Krallık hükümeti, düzenleyiciler ve tüketici gruplarından gelen baskılar nedeniyle uygulamaya yönelik düzenlemeleri artırmayı şiddetle düşünüyor.

Klarna kısa süre önce, olası yeni müşteri koruma düzenleme gerekliliklerinden önce önleyici bir hareketle, Birleşik Krallık müşterilerinin BNPL satın alımlarını kredi raporlama kuruluşlarına bildirmeye başlayacağını duyurdu.

2005 yılında kurulan Klarna, Silikon Vadisi VC devi Sequoia Capital ve Japonya’nın SoftBank’ı da dahil olmak üzere teknoloji yatırımındaki en büyük isimlerden bazılarından milyarlarca dolar topladı.

BNPL, ekonomik çöküş sırasında nakit sıkıntısı çeken tüketiciler için cazip bir ödeme seçeneği haline geldiğinden, Klarna’nın değeri pandemi sırasında yükseldi.

Klarna şu anda Birleşik Krallık’taki BNPL pazarına hakim durumda, ancak yakın zamanda ABD’ye açılan Londra merkezli Zilch de dahil olmak üzere daha yeni kurulan firmalarla rekabet etmek zorunda kaldı.

Klarna’dan bir sözcü söyledi UKTN raporun “tamamen spekülasyon olduğunu ve spekülasyon hakkında yorum yapmıyoruz” dedi.genel-11