Amerikan havacılık devi Boeing, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotların değişimine katkıda bulunmak için Space X mekiği Dragon ile dönüşümlü olması gereken uzay taksisi Starliner kapsülünü piyasaya sürdü. Yeni test uçuşu (OFT-2) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yerel saatle 18:54, İtalya’da 00:54’te havalandı. Gemide mürettebat yok: Kaptanın koltuğunda, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin kültürel simgesi olan “Perçinci Rosie” lakaplı bir test mankeni oturuyor.

Çeşitli teknik sorunlar nedeniyle birçok gecikmenin ardından nihayet lansman gerçekleşti. Her şey plana göre giderse, mekik 21 Mayıs’ta 01.10 İtalyanca’da ISS’ye ulaşmalıdır. 2010 yılı itibariyle NASA, Starliner programına 5 milyar doların üzerinde para harcadı, ancak misyon, programın yıllar gerisinde kaldı. Aralık 2019’da başlayan ilk test uçuşu, yazılım sorunları nedeniyle erken sona erdi ve görevi Uzay İstasyonuna yanaşmadan önce Dünya’ya dönmeye zorladı. Ağustos 2021’de başka bir fırlatma girişimi daha yapıldı, ancak aracın tahrik sistemindeki sıkışmış valfler görevi dokuz ay daha geciktirdi.

Şimdi planlanan test uçuşu, astronotlar uçağa binmeden önce tüm sistemlerin verimliliğini gösterebilmelidir. Boeing teknisyenleri, özellikle, Vesta adı verilen yapay görme sisteminin ve ISS’deki, daha önce hiç test edilmemiş, benzer olması gereken yeni bir sisteme dayanan yerleştirme mekanizmasının doğru çalıştığını doğrulamaya odaklanmıştır. Ay’a doğrudan görevler için NASA’nın Orion araçlarına yerleştirilecek. Yeniden giriş ve iniş sistemi ise 2019’un lansmanı sayesinde şimdiden başarıyla test edildi: Starliner, aslında okyanus yerine karaya inmek için tasarlanmış ilk yörünge sınıfı uzay mekiği.genel-18