İnsan beyni karmaşık bir sistemdir. Başka kimsenin yapamayacağı yerlere gider ve diğer yapay sistemler için zor olabilecek birden fazla görevi yerine getirir. Bu işlevler nedeniyle, insan beyni, onu anlamak için çeşitli çalışmalar yürüten bilim adamlarının uzun zamandır ilgisini çekmiştir. Yine de, tahmin edilemez. Ancak insan beyni hakkında dikkat çekici bir şey daha var – inanılmaz derecede enerji verimli. Bilim adamları bunu anlamaya ve gelecekteki bilgisayar teknolojilerini yapmak için ilham almaya çalışıyorlar. Uzmanlar beynin birbirine bağlı nöron işlevine odaklanıyorlar çünkü beyni hem verileri tutuyor hem de işliyor.

Bilim adamları, beyinden ilham alan bilgisayarların bugün kullandığımız geleneksel bilgisayarlardan daha enerji verimli olmasını bekliyorlar. Ayrıca beyinden ilham alan bu bilgisayarların makine öğrenimi görevlerini yerine getirmede daha iyi olacağına inanıyorlar.

Nöron işlevine yönelik mevcut odak, depolama ve işlemeyi memristör adı verilen tek bir elektronik bileşen türünde birleştirmenin bilim adamlarının daha fazla verimlilik elde etmelerini sağlayacak inancına sızmıştır. Geleneksel bilgisayarlarda, veriler, makine öğrenimi uygulamalarında daha yüksek enerji tüketiminin birincil nedeni olan işlemci ve depolama arasında taşınır.

Bunu yapmak için, memristörün değiştirilmesi gerekecektir. ETH Zürih, Zürih Üniversitesi ve Empa’daki araştırmacılar, çok daha geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmasına izin vermek için memristor için yenilikçi bir konsept geliştirme çabalarını birleştirdi. Dergide yayınlanan bir makalede araştırmalarını özetlediler Doğa İletişimi.

ETH doktora sonrası araştırmacısı Rohit John açıkladı ifade memristörler için farklı çalışma modları vardır. Geleneksel memristörlerin bu modlardan sadece birinde yapılandırılması gerekiyordu. Ancak, yeni memristörler kullanımdayken iki çalışma modu arasında kolayca geçiş yapabilir. John, “Bu iki çalışma modu insan beyninde de bulunur” dedi.

Araştırma için, araştırmacılar bu yeni memristörlerden 25’ini test etti ve onlarla 20.000 ölçüm gerçekleştirdi. Bununla birlikte, bu elektronik cihazların bilgisayar teknolojisinde kullanılmadan önce daha fazla optimizasyondan geçmesi gerekecektir.
genel-8