Güney Koreli Hyundai Motor Group Cuma günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk özel tam elektrikli araç (EV) ve pil üretim tesislerini inşa etmek için yaklaşık 5,54 milyar dolar (kabaca 43,110 rupi) yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Hyundai, 2023’ün başlarında Gürcistan’daki yeni tesisinin temelini atacak ve 2025’in ilk yarısında yıllık 300.000 EV kapasiteli ticari üretime başlaması bekleniyor.

Güney Koreli otomobil grubu, yaklaşık 8.100 iş yaratmayı planladığını söyledi.

Hyundai ve Kia’yı bünyesinde barındıran Hyundai Motor Group, pil üretim tesisinin detayları daha sonraki bir aşamada açıklanacak olan stratejik bir ortaklıkla kurulacağını da sözlerine ekledi.

Reuters geçen hafta, Hyundai’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde bir elektrikli araç üretim tesisi kurmak için görüşmelerde bulunduğunu ve Gürcistan yetkilileriyle görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Tesis, Hyundai’nin 2025 yılına kadar gelecekteki hareketliliği teşvik etmek için ABD’de 7.4 milyar dolarlık (kabaca 57.585 rupi) planlanan yatırımının önemli bir parçası. Georgia eyaleti, yatırıma ek olarak, bağlı olmayan Hyundai Motor Group tedarikçilerinden ek yatırım için 1 milyar dolar (kabaca 7,780 rupi) daha çekmeyi bekliyor.

Hyundai’nin akü tedarikçisi SK Innovation’ın akü birimi SK On, Gürcistan’da iki bitişik fabrika kurdu. Çoğunlukla Volkswagen’in tedarikini sağlayan birincisi, ilk çeyrekte üretime başladı. Ford Motor’u tedarik edecek olan ikincisi ise gelecek yılın başlarında üretime başlayacak.

SK On, daha önce Reuters’e verdiği demeçte, Ioniq 7 için pil tedarik edecek. SK On, belirli müşterileri içeren tedarik anlaşmaları hakkında yorum yapamayacağını söyledi.

Hyundai’nin ABD yatırımı, ABD Başkanı Biden’ın Cuma günü Güney Kore’ye gelişiyle aynı zamana denk geliyor.

Araç satışlarında dünyanın en büyük beş otomobil üreticisi arasında yer alan Güney Koreli otomobil grubunun Alabama ve Georgia’da üretim tesisleri bulunuyor. Nisan ayında Hyundai Motor, Montgomery montajına EV’leri eklemek için 300 milyon dolar (kabaca 2.330 rupi) yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Ayrı bir gelişmede, Hyundai Motor Group Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’deki EV işini genişletmek için 2030 yılına kadar 21 trilyon KRW (kabaca 1.28.300 Rs.) yatırım yapmayı planladığını söyledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8