Hawai Kutusu Denizanası ile Melek Yanagihara. Kredi bilgileri: Angel Yanagihara

Mānoa Üniversitesi’nde (UH) on yıldan fazla bir süredir çalışan anlayışlı disiplinler arası bir ekip, ay döngüsü sırasında önemli sayıda karanlığın olgun “Hawaii kutu denizanasını” tetiklediğini ortaya koyan bir çalışma yayınladı.alatina alata) yumurtlamak için O’ahu kıyılarında rüzgara karşı yüzmek.

UH Mānoa Okyanus ve Yer Bilimi ve Teknolojisi Okulu (SOEST) ve John A. Burns Tıp Okulu’nda doçent olan Angel Yanagihara tarafından yönetilen, Mānoa’daki UH’deki araştırmacılar, 20 yılı aşkın bir süredir yerel kutu jöleleri dikkatle izliyorlar. . Aylık kıyı şeridi kümelenmelerinin her dolunaydan 8-10 gün sonra saat gibi gerçekleştiği ve yerel haberlerde jöle tahminlerine yer verildiği anlaşılsa da, gizemler kaldı: Neden ay döngüsünün bu özel bölümünde ortaya çıkıyorlar? Bu kutu jöleler nereden geliyor ve ay döngüsünün geri kalanını nerede buluyorlar? Bu neden sadece son 30 yılda aylık bir sorun haline geldi?

Yeni çalışma ile ekip, gece boyu açık deniz gemi takibi, yerel akıntıların bilgisayar modellemesi ve yandan taramalı sonarın yanı sıra temel saha ekolojisi yöntemleri ve anatomik mikroskopi dahil olmak üzere en son oşinografik yaklaşımlara dayanan derinlemesine cevaplar sağladı.

Yanagihara’nın kıdemli bilim insanı ekibi ve SOEST oşinografi profesörü Margaret McManus, bu ortak çalışmayı on yıl önce, 1997’den günümüze Yanagihara Laboratuvarı tarafından toplanan aylık kutu jöle nüfus sayımı verilerinden başlayarak tasarladı ve başlattı.

“Hawaii kutu jöleleri” nereden geliyor?

Doktora sonrası araştırma ve ortak yazar Christie Wilcox, Hawaiian Box Jellyfish ile. Kredi bilgileri: Angel Yanagihara

“Hawaii Kutu Denizanasının tehlikeli aylık kıyı görünümünün, Yanagihara, “Ayrıca, Hawaii takviminde Kāloa olarak anılan- ay ayının belirli geceleriyle, gün batımından sonra ve ayın doğuşundan önceki kritik sayıda karanlık saatlerle bağlantılıdır” dedi. Tümü kıyı şeridi agregasyonunu oluşturan kutu jöleler aktif olarak yumurtluyordu.”

Yanagihara, karaya vurmuş binlerce kutu jöle üzerinde yapılan çalışmalara dayanarak, gonadların hepsinin gametlerle dolu olduğunu veya taze harcandığını, yani üremek için kıyıya yakın olduklarını keşfetti.

Yanagihara, “Ay döngüsünün önemli sayıda saat karanlık veya ‘ışık yokluğu’ ile dönemi, olgun hayvanları yumurtlamak için özel olarak kıyı şeridine yüzmeye yönlendiriyor” dedi. “Ayrıca, sudaki göçü izleyen dalgıçlar olarak, kutu denizanalarının başarıyla dik yüzdüğü güçlü bir güneydoğu (Diamond Head) akıntısıyla karşılaştık, ancak biz tanklarla ve büyük kameralarla dalgıçlar yapamadık. Yüzme hızları ve güçleri etkileyiciydi. !”

McManus’un oşinografik analiziyle, araştırmacılar, jölelerin, ay döngüsünün geri kalanı için Elmas Kafa Krateri’nin altında olduğunu ve çalışma alanındaki kalıcı girdap tarafından sağlanan barınaktan ve yiyeceklerden yararlanarak “kaynak” gibi görünen varsayımda bulunuyorlar. nokta” denizanası veya kutu jölelerin nereden geldiği için.

“Hawaii kutu jöleleri” nereden geliyor?

Öğrenci ve ortak yazar Raechel Kadler, Hawaiian Box Denizanası ile. Kredi bilgileri: Angel Yanagihara

UH bilim adamları, Hawaii’nin kıyı sularından hoşlanan sakinler ve turistler için olduğu kadar bu aynı türden yerel popülasyonlara sahip diğer tropik adalar için de büyük önem taşıyan önemli ve endişe verici konuları ele alıyorlar. alatina alata. Dünya çapında 40’tan fazla kutu jöle türü varken, Alatina alata, bu otomatik ay yumurtlama göç davranışını sergileyen tek türdür. Ekip de okudu alatina alata Saipan, CMNI ve Porto Riko ve Key West, FL’deki göçler. Bu araştırma, kalıcı antisiklonik girdap özelliklerini ve ayrıca yumurtlama için ay tetikleyicisini destekleyen belirli kıyı şeridi batimetri özelliklerini içeren benzersiz yaşam döngüsünü ortaya çıkardı ve ekibin kutu jölelerin tarihsel olarak gözlemlenmediği ancak şimdi gözlemlendiği diğer O’ahu konumlarını daha fazla araştırmasına izin verecek. Pupukea ve Kailua gibi daha yaygın hale gelir.

Yanagihara, “Bu çalışma, planlama ve turizmin yanı sıra gelişmiş tabela, kamuoyu bilinci ve kanıta dayalı denizanası sokması bakımının yaygınlaştırılması açısından Devlet için çok önemlidir.” Dedi.

Gelecekte ekip, kutu jöle kıyısı olaylarına bitişik diğer açık deniz körfez özelliklerini modellemek ve okyanus yüzücüleri ve plaj müdavimleri için ortaya çıkan halk sağlığı endişeleri haline gelebilecek nüfus sayılarını izlemek için bu çalışmalara devam etmeyi umuyor. Spesifik olarak, araştırma çabaları, Hawai’i ve diğer tropik bölgelerde kutu jöle sayılarını kontrol altında tutmak için gıda ağı dengesini yeniden sağlamaya yönelik politikalara rehberlik etmenin yanı sıra, bilgilendirmek ve tahmin etmek için tasarlanmaktadır. alatina alata ayrıca plaj müdavimleri için bir endişe temsil eder.


Puget Sound’da ay jöleleri zooplanktonu yutuyor gibi görünüyor


Daha fazla bilgi:
AA Yanagihara ve diğerleri, Alatina alata kutusu denizanası Hawaii’deki aylık göçler: Ay ve fiziksel oşinografik tetikleyiciler, Deniz Bilimlerinde Bölgesel Çalışmalar (2022). DOI: 10.1016/j.rsma.2022.102380

Manoa’daki Hawaii Üniversitesi tarafından sağlanmıştır

Alıntı: “Hawaii kutu jöleleri” nereden geliyor? (2022, 20 Mayıs) https://phys.org/news/2022-05-hawaiian-jellies.html adresinden 20 Mayıs 2022 alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1