İçin duvar sokak günlüğü bu ” büyük teknoloji şirketlerinin gücünü sınırlamayı amaçlayan Kongre’de dolaşan en agresif yasama tekliflerinden biri “. Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler tarafından 19 Mayıs’ta önerilen Dijital Reklamcılık Yarışması ve Şeffaflık Yasası, Google’ın reklam teknolojisi işinin ve muhtemelen Meta’nın tasfiyesine neden olabilir.

Google sallayabilir

Bu önerinin arkasında, Antitröst Yargı Alt Komitesi’nin en etkili senatörleri var. Alt komitenin ana Cumhuriyetçisi, alt komitenin başkanı Cumhuriyetçi Mike Lee, Demokrat Amy Klobuchar’ın yanı sıra her iki kamptan iki isim, Cumhuriyetçi Ted Cruz ve Demokrat Richard Blumenthal tarafından yürütülüyor.

aynı kategoride

Nintendo Anahtarı.

Suudi Arabistan, Nintendo’nun %5 hissesini satın aldı

Bu yasanın amacı, dijital reklamcılık sektöründeki çıkar çatışmalarıyla mücadele etmektir. Yılda 20 milyar dolardan fazla reklam işlemi gerçekleştiren şirketler, endüstrinin bazı işlerinden dışlanacak.

Google, reklam açık artırmalarının tüm aşamalarındaki varlığı nedeniyle sıklıkla eleştirilir. Şirket bunları yönetir, ancak üçüncü tarafların reklam satmasına veya satın almasına yardımcı olacak araçlar da sunar. Bu, Google’a 2020’de bir düzineden fazla ABD başsavcısından bir antitröst davası kazandırdı. Düşünceli Avrupa Komisyonu da bu noktada Mountain View’a saldırdı.

Mike Lee açıkladı duvar sokak günlüğü o ” Google hem satıcı hem de alıcı olduğunda ve bir döviz piyasası işlettiğinde, pazarda getirdiği değeri yansıtmayan haksız ve haksız bir avantaja sahiptir. “.

Birbiriyle yüzleşmeye daha alışkın senatörler tarafından gerçekleştirilen bu yasal saldırı karşısında Google, reklam araçlarının ve rakiplerinin reklam araçlarının ” ABD web sitelerinin ve uygulamalarının içeriklerini finanse etmesine, işletmelerin büyümesine ve kullanıcıları gizlilik risklerinden ve yanıltıcı reklamlardan korumasına yardımcı olun “.

Şirket, ” Bu araçların kaldırılması yayıncılara ve reklamverenlere zarar verir, reklam kalitesini düşürür ve yeni gizlilik riskleri oluşturur. “.

Meta gibi Google’ın ana şirketi Alphabet, yasanın kriterlerini karşılayabiliyor, reklam gelirlerine çok bağlı. 2021’in dördüncü çeyreğinde sektör, 61,2 milyar ciro ile şirketin cirosunun %80’ini oluşturdu. Bu nedenle, Google’ın şunu dikkate alması şaşırtıcı değildir ” yanlış fatura, yanlış zamanda, yanlış hedefi hedefleyen “.

ABD Antitröst Güncelleme Gecikmeleri

Benzer bir yasa tasarısı, orada da iki partili bir şekilde Temsilciler Meclisi’ne sunulmalıdır. Kongre, Amerikan antitröst mevzuatının hayata geçirilmesi etrafında gerçek bir köpürme sahnesidir.

Onu oluşturan iki tüzük, Claytone ve Sherman, sırasıyla 1914 ve 1890 tarihlidir.Claytone Yasasında yapılan son büyük güncelleme 1970 yılında yapılmıştır. Fiyatların tüketici üzerindeki etkisine odaklanarak, büyük ölçüde ücretsiz hizmetlere dayanan şirketlerin egemenliğini görmezden geliyorlar.

Bu yasaları dijital ekonomiye güncellemek için çığ gibi büyüyen teklifler şimdilik başarılı olamadı. Dijital Reklam Rekabeti ve Şeffaflık Yasası’nın iki taraflı doğası, Demokratlar Kasım ayında yapılacak ara seçimlerde Kongre’deki zayıf hakimiyetlerini kaybetseler bile, kuşkusuz geçiş şansını artıracaktır. 2022. Geçerse, ilgili şirketler, dolayısıyla Google, yayımlanmasından sonra bir yıl süreyle uyulması.genel-16