Match Group Cuma günü yaptığı açıklamada, Alphabet’in Google’ının, Google’ın kullanıcı verileri üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırarak, flört uygulamaları üreticisinin kullanıcılara ödeme sistemlerinde bir seçenek sunmasına izin vereceğini söyledi.

Match, Mayıs ayında Google’a dava açtı ve bu eylemi, satışların yüzde 30’unu paylaşmayı reddettiği için Tinder ve diğer uygulamalarının Google Play mağazasından başlatılmasını önlemek için “son çare” olarak nitelendirdi.

Şirket, kullanıcı verileri üzerindeki tam kontrolünü ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere bazı tavizlerin ardından Google’a karşı geçici bir kısıtlama emri talebini geri çektiğini söyledi.

Match’in davası, Fortnite yapımcısı Epic Games, düzinelerce ABD eyalet başsavcısı ve diğerleri tarafından Google’ın Play Store ile ilgili olduğu iddia edilen rekabete aykırı davranışını hedef alan devam eden davaların zeminine karşı geldi.

Gelişme, Google’ın Tinder ebeveyn Match Group tarafından açılan bir uygulama mağazası tekel davasını reddetmesinden neredeyse 10 gün sonra geldi ve bunun parayı kullanıcı güvenliğinin önüne koyan “kendini ilgilendiren” bir kampanya olduğunu söyledi.

Google’ın yanıtı, Match’in San Francisco’daki federal mahkemede teknoloji devini Android destekli telefonlar için dijital içerik satan Play Store’un kontrolünü kötüye kullanmakla suçladığı dava açmasından bir gün sonra geldi.

Bir Google sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte, “Bu, Match Group’un işlerini kurdukları mobil platformlardan elde ettikleri önemli değeri ödemekten kaçınmak için yürüttüğü kişisel çıkar kampanyasının bir devamı” dedi.

Dava, Match, Epic Games ve diğerlerinin Google’ın ana Alfabesi ve iPhone üreticisi Apple’ı ilgili uygulama mağazalarındaki tutumlarını gevşetmeye zorlamak için devam eden bir savaşın bir parçası olarak geliyor.

Mahkeme evraklarına göre, Match’in başvurusu, Google’ın Play Store kurallarını, uygulama ailesinin İnternet devinin ödeme sistemini kullanmasını zorunlu kılacak şekilde değiştirdikten sonra geldi.

Match, bu tür bir cezayı “ölüm çanı” olarak nitelendiren dosyada, Google’ın Match uygulamalarını kurallara uymamaları halinde Play Store’dan kaldıracağını açıkça belirtti.

Match davada, “Bu, piyasaların stratejik manipülasyonu, verilen sözler ve gücün kötüye kullanılmasıyla ilgili bir davadır” dedi.

Google, Match’in uygulamalarını kendi web sitesi de dahil olmak üzere başka bir yerde çevrimiçi kullanıma sunmakta özgür olduğunu belirtti.

App Store, içeriğin Apple mobil cihazlarına girmesi için tek ağ geçidi olsa da, Android destekli akıllı telefon veya tablet kullanıcıları, Google Play Store dışındaki çevrimiçi ortamlardan uygulamaları riskleri kendilerine ait olmak üzere indirebilir.

Match’in davası, seçeneklere sahip olmasına rağmen, kullanıcıların yüzde 90’dan fazla oranda Play Store’dan Android cihazlar için içerik aldığını iddia ediyor.

Google sözcüsüne göre, Play Store’da sunulan eşleştirme uygulamaları aboneliklerde yalnızca yüzde 15’lik ücret ödemeye hak kazanıyor.

© Thomson Reuters 2022
genel-8