Popüler ve büyük ölçüde ticarileştirilmiş blok zinciri olan Ethereum, şu anda bir yazılım yenilemesinden geçiyor, ardından işleyişi daha enerji verimli ve çevre dostu olacak. Ether 2.0 üzerinde çalışan bir geliştirici olan Preston Van Loon, her şey mevcut planlarına göre giderse, ‘Birleştirme’nin bu yıl Ağustos ayına kadar piyasaya sürülmeye hazır olacağını söyledi. Geliştiriciler, Ethereum’un madencilik protokolünü mevcut ‘İş Kanıtı’ (PoW) modelinden ‘Stake Kanıtı’ (PoS) olarak yeniden kodluyorlar. Birleştirme yükseltmesinin Ethereum’un güç tüketimini yüzde 99 oranında azaltması bekleniyor.

Halka açık bir etkinlikte konuşan Van Loon, Merge’nin neredeyse hazır olduğunu söyledi. Sektöre girmemize sadece birkaç deneme kaldı.

Bununla birlikte, başlangıçta Haziran ayında yayınlanması planlanan Birleştirme’nin başlatılmasını daha da geciktirebilecek bir ‘zorluk bombası’ patlamasının korkuları var.

“Zorluk bombası”, ağı kasıtlı olarak yavaşlatan Ethereum blok zincirine kodlanmış programı ifade eder. rapor CoinTelegraph tarafından açıklandı.

Bu özellik, Merge’i kullandıktan sonra önceki PoW zincirinde madencilik yapmak için zaman kaybetmeleri için madenciler için zorluk seviyelerini artırarak Ethereum’un PoS’a geçişini teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Tetiklenirse, bu zorluk bombasının tetiklenmesini geciktirmek için başka bir güncelleme getirmesi gerekecek. Bu, Merge’in lansman süresini daha da uzatacaktır.

“Bildiğimiz kadarıyla, her şey planlandığı gibi giderse, Ağustos – mantıklı geliyor. Hareket etmek zorunda değilsek [the difficulty bomb]elimizden geldiğince çabuk yapalım,” diye ekledi Van Loon.

Nisan ayında Merge geliştiricileri, ana ağ gölge çatalı adı verilen bir ağ kullanarak başarılı bir şekilde stres testi yaptı.

O sırada başka bir Ethereum geliştiricisi Marius Van Der Wijden bunu “büyük bir başarı” olarak nitelendirmişti.

Olumlu test sonuçlarına rağmen, Merge’in lansmanı tekrarlanan gecikmelerle karşı karşıya kaldı.

Geliştiriciler, Ethereum yenilemesi üzerinde kapsamlı testler yapıyorlar çünkü bildirildiğine göre 100 milyar doların üzerinde (kabaca 7,61,110 rupi) merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları blok zincirinde destekleniyor ve tehlikeye atılamıyor.

PoS madenciliği operasyonları, işlemleri doğrulamak için rastgele seçilmiş madencileri kullanırken, PoW madenciliği, işlemleri onaylamak ve blok zincirine yeni bloklar eklemek için rekabetçi bir doğrulama yöntemine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, PoW madenciliği operasyonlarının bakımı daha maliyetlidir.

Ethereum gibi, Bitcoin de PoW madencilik modelinde çalışır.

Son zamanlarda, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin’i geçerli bir ödeme ağı seçeneği olarak reddetti ve enerji tüketen PoW madencilik modelini suçladı.
genel-8