İletişim Bakanı Fábio Faria, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Elon Musk’ın Cuma günü aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun hükümetiyle “Amazon’un bağlantısı ve korunmasını” görüşmek üzere Brezilya’ya geleceğini duyurdu.

Musk’ın ziyareti, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020’de yeniden seçilme teklifini kaybetmesinden bu yana kendisini küresel sahnede giderek daha fazla izole bulan Bolsonaro için bir destek.

Sosyal ağ Twitter’ı satın almak için görüşmelerde bulunan SpaceX, Musk ve Tesla CEO’sunun ziyareti, Kasım ayında Austin, Teksas’ta Faria ile görüşmesinin ardından geldi. İnterneti kırsal kesimdeki okullara getirmek için SpaceX teknolojisini kullanmaktan ve yasa dışı Amazon ormansızlaşmasını azaltmaktan bahsettiler.

Musk, tıpkı kendi kişisel siyaseti sağa kayarken, milliyetçi ateşli Bolsonaro ile görüşecek gibi görünüyor. Çarşamba günü Musk, daha önce Demokratlara oy verdiğini, ancak şimdi Cumhuriyetçilere oy vereceğini söyledi.

“Bölünme ve nefret partisi oldular, bu yüzden artık onları destekleyemem ve Cumhuriyetçilere oy vereceğim” diye tweet attı.

Twitter’ın Musk’ın şirket için ilk teklifini kabul ettiğini duyurmasını kutlayan Bolsonaro, yıllardır Tesla’yı Brezilya’ya çekmeye çalışıyor.

Musk’ın ziyareti ilk olarak O Globo gazetesi tarafından bildirildi. O Globo, Sao Paulo yakınlarındaki lüks bir otelde katılacağı etkinliğe Telecom Italia İcra Kurulu Başkanı Pietro Labriola ve Banco BTG Pactual Andre Esteves de dahil olmak üzere birçok iş adamının katılacağını söyledi.

Bolsonaro, ABD Başkanı Joe Biden’ın zaferini kabul etmekte yavaş davrandı ve göreve başladığından beri Amerika’nın en büyük iki demokrasisi arasındaki ilişkilerin soğuk olduğunu görünce henüz Demokratla konuşmadı.

Trump’ı putlaştıran Bolsonaro, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı nedeniyle de dışlandı.

© Thomson Reuters 2022
genel-8