Julian Fellowes, İngiliz aristokrasisini sever. den daha fazla dost Brit ve Anglophile Peter Morgan (bize kim verdi TaçKraliçeve Kraliçe II. Elizabeth ve Windsor Evi hakkında yarım düzine film, gösteri ve oyun), Fellowes kariyerini 20. yüzyılın başlarında Büyük Britanya’nın üst/alt sınıf sistemini kronikleştirerek tanımladı. Dünya çapında ilk kez 2001 yılında Robert Altman ile işbirliği yaptığında dikkatleri üzerine çekti. Gosford Parkı1930’larda bir İngiliz malikanesinde geçen soldurucu bir sosyal hiciv. Daha sonra yarattı Downton Manastırıtahmin ettiğiniz gibi, yüzyılın başında bir İngiliz malikanesine odaklanan, ancak Altman’ın ticari marka sinizmi ve usta yönetmenliği olmadan odaklanan muazzam derecede başarılı bir dizi.

Altı mevsim ve bir uyku çeken uzun metrajlı filmden sonra, Fellowes daha fazla hizmetçi ve sert üst dudakları ile geri döndü. Downton Manastırı: Yeni Bir Dönem† Bir zamanlar İngiliz toplumu Viktorya döneminden yavaş yavaş uyanırken sınıflar arasındaki gergin ilişkilere kurnaz bir bakıştı, şimdi hikayeleri uzun zaman önce sarılmış karakterlerle bir şeyler bulmaya çalışırken uzun soluklu hayran hizmetine dönüştü, herhangi bir şeygerçek değişim tehdidiyle alay edilirken ama asla teslim edilmezken yapmak.

Sonuç, şaşırtıcı ama talihsiz bir benzerlik taşıyan bir film. Seks ve Şehir 2var olmak için para kazanmaktan başka bir nedeni olmayan sevilen bir dizinin sürpriz bir sinema uzantısının devamı niteliğinde. Yeni bir çağ o film kadar kötü değil ama bir o kadar sıkıcı ve akılda kalıcı değil, filmin bitmesini beklerken dalga geçilecek bir şey olmadığı için daha da kötü olabilir.

Durulayın ve tekrarlayın

İlk olarak Downton Manastırı Filmin ana konusu, hem efendiyi hem de hizmetkarı kraliyeti etkilemek gibi ortak bir hedefle birleştiren Kral George ve Kraliçe Mary’nin beklenen gelişi etrafında dönüyordu. Yeni bir çağ Leydi Mary (Michelle Dockery, boyanın kurumasını izliyor) bir film ekibinin çok ihtiyaç duyulan bir çatı onarımını finanse etmek için orada sessiz bir resim çekmesine izin vermeyi kabul ettiğinden, bu olay örgüsünü tekrarlıyor, ancak gerçek Krallar ve Kraliçeler’i Hollywood kraliyetiyle değiştiriyor. Bu arada, Dowager Kontes (Maggie Smith, bu rolü tekrar oynamak zorunda olduğu için çok kızgın) aniden Güney Fransa’da bir villayı miras aldığını ortaya koyuyor ve bu da oyuncu kadrosunun yarısını Violet Crawley ile neden tanıştığını keşfetmek için nihayetinde anlamsız bir arayışa gönderiyor. yarım yüzyıl önce ona çok cömert bir hediye bırakacaktı. Cevap, inanmak umduğunuzdan daha da hayal kırıklığı yaratıyor.

Bir de ölüm var, doğum var, evlenme teklifi var, saygı var. Yağmurda şarkı söylemek, eşcinsel adaletsizliğe karşı garip (ve anakronistik) bir duruş ve ölmek üzere olan ancak bir deus ex machina tarafından ani bir şekilde kurtarılan ve sizi kırbaçlandırabilecek bir karakter. Kulağa çok şey oluyor gibi geliyor, peki film neden bu kadar sıkıcı bir sürükleme gibi geliyor? Yönetmen Simon Curtis, filmi yönetiyor. Downton Manastırı sorunun bir parçası olan ev tarzı. Yeni bir çağ bir film gibi gelmiyor ama iki kayıp bölüm beceriksizce tokatlandı. İlerleme, resimdeki tüm anlatı enerjisini boşaltan gevşektir.

Geri dönen oyuncuların çoğu, rolleri boyunca uyurgezerler, çoğuna etrafta durup kamera önünde bir sonraki dönüşlerini beklemekten başka yapacak yeni bir şey verilmedi. En iyisi Robert James-Collier’in tam bir mini hikayesi olan ve dizideki karakterden kaçan bir şeye sahip olan Thomas Barrow’dur. Bu filme yapılan yeni eklemelerden sadece Dominic West’in kapalı sessiz film yıldızı Guy Dexter’ın nabzı andıran bir özelliği var. Bu iki karakterin hem aynı romantik hikayeyi paylaşması hem de kalabalık, çoğunlukla bej renkli kadrodan en fazla etkiyi yaratması tesadüf değil.

Seni seviyorum, sen mükemmelsin, şimdi değiş

Downton Abbey: A New Era'da dört yetişkin yeşil bir çimenlikte yürüyor.

Yeni bir çağbağlılık Downton Manastırı‘nin katı formülü talihsiz, çünkü franchise için meyve sıkacağı malzemesini ele almak için aceleyle icat edilmiş bir romantik alt plandan ve asla gerçekten gelmeyen ölümler ve felaketlerle alay etmekten daha fazla potansiyel var. Filmin güzel bir kısmı, bir zamanlar çirkin karakterlerin birbirlerinden özür dilemesi ve önceki günahları telafi etmesidir. Bunun en göze çarpan kurbanı, tam da kötü geri dönüşleri nedeniyle dizinin en popüler karakterlerinden biri haline gelen Dowager’ın kendisi. Burada, son filmde tanıtılan ölümcül bir hastalıkla boğuştu, dişleri çözüldü ve bu bir serseri: Kimse Maggie Smith’i görmek istemiyor Güzel† Eğlence bunun neresinde?

Film 1930’ların zirvesinde sona eriyor. Gosford Parkı çamaşır seti. Bu film, daha uzun sürmeyecek ölmekte olan bir sınıf sistemini araştırmasında olgun malzeme buldu. Fellowes dalga geçiyor birkaç kez değiştirmek Yeni bir çağ, ama üzerinde hareket etmez. Bu filmde hiçbir şey değişmiyor ve sonuç, üst sınıf toplum Fellowes’un bir zamanlar acımasızca incelediği kadar taşlaşmış ve bayat gereksiz bir film.

Downton Manastırı: Yeni Bir Dönem galası bugün ülke çapında sinemalarda.


genel-19