Acil önlem alınması gerektiğini bildiren e-postalar dikkatli ve sakin bir şekilde kontrol edilmelidir. Çünkü genellikle phishingdir. Şu anda PayPal müşterileri giderek daha fazla dolandırıcıların hedefi oluyor.

Tüketiciler şu anda PayPal hesaplarının bir kumar sitesinde ödeme yapmak için kullanıldığını belirten e-postalar alabilirler. Paypal hesabınıza bir bağlantı aracılığıyla giriş yaparsanız, ödemeyi yine de durdurabilirsiniz. Bunlar dolandırıcılık girişimleri veya kısaca kimlik avıdır.

Ayrıca ilginç: Banka müşterileri dikkat – dolaşımda yeni SMS dolandırıcılığı

PayPal kullanıcılarına kimlik avı hakkında uyarı

Halihazırda bir veya benzeri e-postaları alan kimse, mesaja inanmamalı ve içindeki hiçbir bağlantıya asla tıklamamalıdır. Tüketici koruma portalı “İzleme Listesi İnterneti” uyarısında bulunur. Mesajın arkasında, kimlik avında ellerini deneyen suçlular vardı. Söz konusu ödeme hizmetiyle hesaplarının erişim verilerini ve PayPal kullanıcılarından kredi kartı verilerini çalmak istiyorlar.

Peki sahte olduğu iddia edilen PayPal sayfası

Kurbanlar, iddia edilen bir PayPal sitesine yönlendirilir. Oldukça iyi sahte, ama dikkat ederseniz, garip bir web adresi var.

genel kural: Hesap kapatma veya şüpheli işlemler öneren mesajlardan emin değilseniz, söz konusu hesaba normal şekilde giriş yapmanız ve kontrol etmeniz yeterlidir. Bu sayede e-postalarda ileri sürülen iddiaların hayali olup olmadığı kısa sürede netleştirilebilmektedir.

Ayrıca ilginç: Dikkat hesap engelleme! Dolaşımdaki kötü Amazon dolandırıcılığı

Mağdurlar ne yapabilir

PayPal kendisi sayfalarında dolandırıcılık amaçlı e-postaların nasıl tespit edileceğine dair kapsamlı bilgiler ve müşterilerin böyle bir mesaj aldıklarında ne yapmaları gerektiğine dair ipuçları sunmaktadır. PayPal kimlik avı e-postaları, şirketin mesajı ve dolandırıcılığı araştırmasına izin vermek için silinmeden önce [email protected] adresine iletilebilir.

Dolandırıcılar tarafından ele geçirilen ve verilerini kimlik avı sitelerinde ifşa eden herkes, PayPal şifresini doğrudan değiştirmeli ve bankasını kredi kartı hakkında bilgilendirmelidir. Tutarlar zaten borçlandırılmışsa, bankanın bunları geri almasını sağlamalısınız. Meydana gelen maddi zarar geri döndürülemezse, tek seçenek durumu polise bildirmektir.

kaynakgenel-25