Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin, Amerikan uzay aracı Boeing Starliner’ın ISS’ye uçuşu hakkında yorum yaptı. Özellikle Boeing’in projede daha yapacak çok işi olduğuna dikkat çekti.“Onlara iyi şanslar diliyoruz. Önlerinde daha uzun bir iş var: yorumların ortadan kaldırılması, başarılı istatistiklerin geliştirilmesi, bunlar olmadan mürettebatın uçuş güvenliği hakkında konuşmak çok zor.”dedi Rogozin. Ayrıca Amerikan astronotlarının Rus Soyuz uzay aracında dokuz yıldır ISS’ye uçtuğunu hatırlattı.

Dmitry Rogozin, Roskosmos’un hareketsiz durmadığını kaydetti. Özellikle, Orel ay uzay aracının ve hafif versiyonu Orlyonok’un geliştirilmesi devam etmektedir.

Rus yörünge takımyıldızına gelince, Roscosmos başkanına göre, devlet şirketinin işletmeleri tarafından üretilen tüm uydular yörüngede düzgün çalışıyor.

“Roscosmos işletmeleri tarafından Roscosmos’un ve ana müşterimizin çıkarları doğrultusunda üretilen tüm uzay araçları Savunma Bakanlığı yörüngede ve düzgün çalışıyor”o not aldı.

Bu açıklama, Nisan ayı sonunda Angara roketi tarafından fırlatılan Kosmos-2555 askeri uydusunun yörüngesinden çıkıp atmosferde yandığı haberini takip etti. Sadece birkaç gün önce Cosmos-2556, yine Savunma Bakanlığı’nın çıkarları doğrultusunda Plesetsk kozmodromundan fırlatıldı. Bildirildiğine göre şimdiden yörüngeye yerleştirildi.genel-22