dizüstü bilgisayarda FBI ceketi giyen kişinin stok görüntüsü

Kolluk kuvvetleri yeni bulmak ve kusurlu yollar her zaman daha fazla insanı tutuklamaya çalışmak. Ve polis, Facebook ve Instagram gibi sitelerdeki gönderileri kullanıyor. izini sürmek ve mülk tahribatından şüphelenilen protestocuları suçlamak yıllarca. Şimdi, yeni yayınlanan belgeler, Chicago polislerinin sosyal medya gözetim stratejilerinin bir parçası olarak yayın balığı yakalayabildiğini gösteriyor. gelen bir rapor Kesmek.

Chicago Polis Departmanı, 2019 yılında Sosyal Medya Keşif (SOMEX) Ekibini oluşturdu. Bu ekibi tanımlayan özel sipariş belgesi, The Intercept tarafından yayınlandı bugün, bölümün suç işlediğinden şüphelenilen kişileri araştırmak ve onlarla iletişim kurmak için sahte sosyal medya profillerini kullanma stratejisini detaylandırıyor. Ayrıca belge, bu sahte profillerin FBI’ın yardımıyla oluşturulacağını açıklıyor.

Herhangi bir gerçek kişiyle bağlantısı olmayan, üretilmiş sosyal medya profilleri, teorik olarak Facebook’un özgünlük politikası. Şirket daha önce polisten bunları kullanmayı bırakmasını istemişti. Los Angeles ve notfis. Ama açıkçası, strateji yine de takılıp kaldı.

Yeni yayınlanan özel sipariş belgesinin öne çıkan özelliklerinden biri, açıklanan FBI müdahalesinin düzeyidir. Federal ajanlar, Chicago departmanının sosyal medya planını yürürlüğe koymada yardımcı olur ve “günlük operasyonları denetler”. Ve FBI polislerin çevrimiçi kapaklarını oluşturmaktan doğrudan sorumludur. Belgeye göre, katılan memurlara “Federal Soruşturma Bürosu’ndan bir takma ad verilir”/olacaktır.

Intercept’e yaptığı açıklamada, FBI şunları yazdı:

FBI, federal suçları ve ulusal güvenliğe yönelik tehditleri tespit etmek, araştırmak ve bozmak ve Amerikan halkını korumak için ülke genelinde görev kuvvetlerinde federal, eyalet, yerel, kabile ve bölgesel kolluk kuvvetleri ortaklarıyla birlikte çalışır. Her durumda, FBI’ın soruşturma faaliyeti Adalet Bakanlığı yönergelerine, geçerli yasalara ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’na uygundur. FBI, yalnızca İlk Değişiklik ile korunan faaliyetler hakkında araştırma yapmaz veya bilgi toplamaz.

Bir diğer önemli nokta: Sahte bir hesap için her profil resmi “benzersiz bir şekilde oluşturulmuş bir fotoğraf olmalı ve gerçek bir kişiye atfedilmemelidir.” (Yani polisler internette AI oluşturuldu yüzler.)

Polis ayrıca, “daha fazla araştırma çabası için” çevrimiçi kişiliklerini gerçek dünyaya götürme yetkisine sahiptir. Dürüst olmak gerekirse, Gizmodo, üretilen sahte yüzlerin gerçek dünya etkileşimleri olasılığı ile nasıl bir araya geldiğinden tam olarak emin değil, ancak herşey mümkün.

Chicago SOMEX belgesi, “Çevrimiçi gizli operasyonlar, yalnızca ceza gerektiren suçların işlendiğine, işleneceğine veya işlenmekte olduğuna inanmak için makul makul şüphe olduğunda kullanılacaktır” diyor. Şüpheli suçlara ilişkin bazı örnekler sunmaya devam ediyor: “silahların çevrimiçi sergilenmesi, narkotik satışlar, silahlı soygunlar, kiralık katiller, vb.”

Ancak, dahili polis departmanı e-postalarıThe Intercept’in raporunda da elde edilen ve yayınlanan , Chicago polisinin sosyal medya taramalarında maddi hasar olaylarını hedef aldığını gösteriyor. “bilmiyorumPatrick Kinney adlı bir polis çavuşu, olaydan sonra protestocular hakkında, mağazalardan eşya alan insanlar hakkında çok fazla endişelenmemiz gerektiğini, ancak hasara neden olanlara (yani, camları kırmak, sprey boya, yangın çıkarmak vb.) George Floyd’un öldürülmesiyle ilgili.

Sosyal medya, son birkaç yıldır kolluk kuvvetleri gözetiminde bir mayın tarlası haline geldi ve muhtemelen daha da yaygın hale gelecek.. Büronun sahte çevrimiçi kimlik değirmenine ek olarak, FBI yakın zamanda güçlendirilmiş izleme teknolojisi için 27,6 milyon dolarlık bir sözleşme duyurdu. Spesifik olarak, yeni sözleşme, belirli bir coğrafi alandaki kişilerin sosyal medya profillerini tarayan bir yazılım olan Babel X için 5.000 lisansı kapsıyor. tarafından rapor etmek Washington post.

Ancak, yaygın sosyal medya gözetimi ve veri toplamaya karşı daha fazla zorluk ortaya çıktıkça, gelgitler yakında değişmek zorunda kalabilir. Bu hafta bir milyondan fazla Illinois eyaletindeki Facebook kullanıcıları her biri 397 dolar kazandı şirketin yüz tanıma teknolojisini ve verilerini kullanmasına ilişkin bir toplu dava anlaşmasında. Dava tarafından temizlendi 2018’de bir yargıç Illinois’e dayanan devlet özelcy kanunu şirketlerin insanların biyometrik verilerini rızaları olmadan toplamasını engelleyen.genel-7