Boeing'in Yörünge Uçuş Testi-2 (OFT-2) Florida, Cape Canaveral'dan havalandı.

Boeing’in Yörünge Uçuş Testi-2 (OFT-2) Florida, Cape Canaveral’dan havalandı.
Fotoğraf: ULA

Boeing’in CST-100 Starliner kapsülü, yolculuğuna çok da sorunsuz bir başlangıç ​​yapmasına rağmen nihayet Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru yola çıktı. İki itici ateş edemediğinde uzay aracı bir arıza yaşadı.

Starliner, aksaklığa rağmen hala ISS’ye ulaşma yolunda; bir yedek itici, uzay aracının amaçlanan yörünge ekleme yanmasını gerçekleştirmesine izin verdi. Başarısız tahrikin nedeni henüz bilinmiyor.

Starliner CST-100 uzay aracı Perşembe günü 18:54 EDT’de Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Space Launch Complex-41’den fırlatıldı. Mürettebatsız test uçuşu, bir 4,3 milyar dolar NASA ile sözleşme Ticari Mürettebat Programı astronotları ISS’ye ve ISS’den taşımak için platformlar geliştirmek. Yörüngedeki uzay istasyonuna giden yol Boeing için kayalık olurken, ticari mürettebat muadili SpaceX, son iki yıldır ISS’ye astronot taşıyor.

Boeing’in en son test uçuşunu gerçekleştirmesi ve gerçekten ISS’ye ulaşması için baskı var. NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Zorluklar boyunca ekiplerimiz ulusumuzun ve tüm insanlığın yararına yenilik yapmaya devam etti” dedi. ifade. Starliner uzay aracının, gemide astronotların olduğu görevlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olacak başarılı bir uçtan uca testini dört gözle bekliyorum.”

Starliner kapsülü, United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine fırlatıldı. Kalkıştan yaklaşık 30 dakika sonra, yörüngesel manevradan sorumlu 12 iticiden biri, ateşlemeden sadece bir saniye sonra arızalandı. Yedek iticisi devreye girdi ve arızalanmadan önce yaklaşık 25 saniye ateş etti, NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Sitch, dedim Perşembe günü lansman sonrası bir basın toplantısında. Uzay aracının soğutulmasından sorumlu ekipmanın başlaması beklenenden daha uzun sürdüğünde, uzay aracı ikinci bir küçük sorun yaşadı. Bu hatalara rağmen, görevin arkasındaki ekip, kapsülün bugün 19:10 EDT’de ISS ile buluşma yolunda kaldığını söyledi (yerleştirmeyi canlı izleyin) burada).

20 Aralık 2019’daki ilk Yörünge Uçuş Testi (OFT-1) sırasında, uzay aracı uzaya çıktı ancak yazılım otomasyon hatası fazla yakıt yakmasına ve ISS’ye kadar gidememesine neden oldu. Ardından, 3 Ağustos 2021’deki müteakip OFT-2 testi sırasında, Starliner, şu sebeplerden dolayı fırlatma rampasından hiç inmedi bile. geri sayım sırasında birkaç valf açılmıyor.

Sevk sistemiyle ilgili en son sorunlar, önemsiz olarak tanımlansa da Boeing için ciddi bir sorun teşkil edebilir. Umarız bu son aksaklık olur ve buradan gidişimiz sorunsuz olur ama nefesimizi tutmuyoruz.genel-7