NASA TV’den alınan bu görüntü, Boeing Starliner’ın 20 Mayıs 2022 Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaşmaya hazırlandığını gösteriyor. Boeing’in astronot kapsülü, kritik bir tekrar test uçuşuyla Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı. Cuma günkü rıhtım için kapsülde yalnızca bir test mankeni vardı; bu, Boeing için yıllarca süren yanlış başlangıçlardan sonra büyük bir başarıydı. Kredi: AP aracılığıyla NASA

Boeing’in astronot kapsülü, sadece bir test mankeni ile Cuma günü ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaştı ve park etti; bu, yıllarca süren yanlış başlangıçlardan sonra şirket için büyük bir başarı.

Starliner’ın gelişiyle, NASA, uzay istasyonuna uçan rakip ABD şirketlerinden mürettebat kapsülleri almak için uzun zamandır sürdürdüğü çabayı nihayet gerçekleştiriyor.

SpaceX’in zaten çalışan bir başlangıcı var. Elon Musk’ın şirketi aynı testi üç yıl önce yaptı ve o zamandan beri uzay istasyonuna 18 astronot ve turistler gönderdi.

NASA astronotu Bob Hines, yörüngedeki kompleksten telsizle “Bugün büyük bir dönüm noktası” dedi. “Starliner istasyonun önünde güzel görünüyor” diye ekledi.

Boeing’in Starliner’ı uzayda uçtuğu diğer tek sefer, istasyonun yanına hiç yaklaşmadı ve yanlış yörüngeye girdi.

Bu kez, elden geçirilen uzay aracı Perşembe günkü fırlatmanın ardından doğru noktaya ulaştı ve 25 saat sonra istasyona yanaştı. Otomatik randevu, bir avuç iticinin başarısız olmasına rağmen, büyük bir aksama olmadan gitti.

Starliner’ın görevinin geri kalanı iyi giderse, Boeing bu yılın sonuna kadar ilk ekibini göndermeye hazır olabilir. İlk Starliner ekibinde görev yapması muhtemel astronotlar, eylem yaklaşık 270 mil (435 kilometre) kadar ilerlerken Houston’daki Boeing ve NASA uçuş kontrolörlerine katıldı.

Boeing, test tekrarında mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirdi

NASA TV’den alınan bu görüntü, Boeing Starliner’ın 20 Mayıs 2022 Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaşmasını gösteriyor. Boeing’in astronot kapsülü, kritik bir tekrar test uçuşuyla Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı. Cuma günkü rıhtım için kapsülde yalnızca bir test mankeni vardı; bu, Boeing için yıllarca süren yanlış başlangıçlardan sonra büyük bir başarıydı. Kredi: AP aracılığıyla NASA

NASA, Florida merkezli astronot taksi hizmeti söz konusu olduğunda fazlalık istiyor. Yönetici Bill Nelson, Boeing’in Starliner ile olan uzun yolunun iki tür mürettebat kapsülüne sahip olmanın önemini vurguladığını söyledi. ABD astronotları, SpaceX’in 2020’deki ilk mürettebat uçuşuna kadar, mekik programı sona erdikten sonra Rus roketlerine bindiler.

Boeing’in 2019’daki ilk Starliner test uçuşu, görevi kısa kesen ve uzay aracını mahkum edebilecek yazılım hatalarıyla boğuştu. Bunlar düzeltildi, ancak geçen yaz yeni kapsülün kalkmasını beklediğinde, aşınmış valfler geri sayımı durdurdu. Boeing, yenileme maliyetlerinde yaklaşık 600 milyon dolar arttığından, daha fazla onarım yapıldı.

Cuma günü Starliner’ın uzay istasyonuna yaklaşmasına izin vermeden önce, Boeing yer kontrolörleri kapsülün manevrasını yaptı ve robotik görüş sistemini test etti. Boeing, bir soğutma döngüsü ve dört başarısız itici dışında her şeyin yolunda gittiğini söyledi. Bununla birlikte, kapsül sabit bir sıcaklıkta tutuldu ve yönlendirme için çok sayıda başka iticiye sahipti.

Boeing, test tekrarında mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirdi

NASA TV’den alınan bu görüntü, Boeing Starliner’ın 20 Mayıs 2022 Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonuna yaklaştığını gösteriyor. Boeing’in astronot kapsülü, kritik bir tekrar test uçuşuyla Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı. Cuma günkü rıhtım için kapsülde yalnızca bir test mankeni vardı; bu, Boeing için yıllarca süren yanlış başlangıçlardan sonra büyük bir başarıydı. Kredi: AP aracılığıyla NASA

Starliner uzay istasyonunun 15 kilometre yakınındayken, Houston’daki Boeing uçuş kontrolörleri uzay istasyonunu kapsülün kameralarından görebiliyordu. “El sallıyoruz. Bizi görebiliyor musun?” şaka Hines.

Starliner’dan sadece bir sessizlik oldu. Komutanın koltuğu bir kez daha, İkinci Dünya Savaşı’ndan Perçinli Rosie’nin uzay çağı versiyonu olan Rosie the Rocketeer adlı manken tarafından işgal edildi.

Parıldayan beyaz-mavi kaplamalı kapsül, uçuş kontrolörleri yerleştirme halkasını ayarlayıp diğer her şeyin yolunda olmasını sağlarken, iki saate yakın -planlanandan çok daha uzun süre- istasyondan 33 fit (10 metre) uzakta kaldı. Yeşil ışık nihayet geldiğinde, Starliner boşluğu dört dakika içinde kapattı ve Boeing’in kontrol merkezinde tezahüratlara yol açtı. Mandallar sıkıca sabitlendiğinde alkış koptu.

 • Boeing, test tekrarında mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirdi

  Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracına sahip United Launch Alliance Atlas V roketi, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 19 Mayıs 2022 Perşembe günü Space Launch Complex 41’den fırlatıldı. Kredi: AP aracılığıyla Joel Kowsky/NASA

 • Boeing, test tekrarında mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirdi

  Boeing Starliner mürettebat kapsülünü taşıyan United Launch Alliance Atlas V roketi, Cape Canaveral, Fla.’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri istasyonundaki Space Launch Complex 41’den Uluslararası Uzay İstasyonuna ikinci bir test uçuşunda havalandı, 19 Mayıs 2022 Perşembe. Kredi: AP Fotoğrafı/John Raoux

 • Boeing, test tekrarında mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirdi

  Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatacak olan United Launch Alliance Atlas V roketi, 18 Mayıs 2022 Çarşamba, Cape Canaveral’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda fırlatma kompleksi 41’de hazır durumda. Fırlatma perşembe akşamı yapılacak. Kredi: AP Fotoğrafı/John Raoux

 • Boeing, test tekrarında mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirdi

  Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracına sahip United Launch Alliance Atlas V roketi, 18 Mayıs Çarşamba, Orbital Flight Test-2 (OFT-2) görevinden önce Dikey Entegrasyon Tesisinden Space Launch Complex 41’deki fırlatma rampasına gönderildi. , 2022 Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda. Lansmanın Perşembe akşamı yapılması planlanıyor. Kredi: AP aracılığıyla Joel Kowsky/NASA

 • Boeing, test tekrarında mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirdi

  NASA astronotları Butch Wilmore, solda ve Mike Fincke, 18 Mayıs 2022 Çarşamba, Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bir basın toplantısında soruları yanıtlıyor. Kredi: AP Photo/John Raoux

Boeing’in ticari ekip programı başkan yardımcısı ve direktörü Mark Nappi, “Bu son 48 saat sadece bir ahır oldu, bu yüzden bu gece uyumak çok iyi olacak” dedi.

Bu, 57 Cuma gününe giren NASA’nın ticari ekip programı direktörü Steve Stich için çifte kutlama oldu. Gazetecilere verdiği demeçte, “Ne inanılmaz bir doğum günüydü” dedi.

Uzay istasyonunun yedi astronotu, Starliner’dan yiyecek ve teçhizatı boşaltacak ve deneylerle paketleyecek. SpaceX’in Florida kıyılarına sıçrayan Dragon kapsülünün aksine, Starliner önümüzdeki Çarşamba günü New Mexico’ya inmeyi hedefleyecek.


NASA ve Boeing, Starliner’ın 19 Mayıs lansmanı için yolda olduğunu söylüyor


© 2022 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Boeing, mürettebat kapsülünü uzay istasyonuna yerleştirme testinde (2022, 21 Mayıs) 21 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-boeing-docks-crew-capsule-space.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1