NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu, uzak yıldızlara, galaksilere ve ötegezegenlere bakmanın yanı sıra Güneş Sistemimizi de araştıracak. Kredi bilgileri: Northrup Grumman

bu[{” attribute=””>James Webb Space Telescope is the next great space science observatory, designed to answer outstanding questions about the Universe and to make breakthrough discoveries in all fields of astronomy.

Launched in December 2021 on an Ariane 5 rocket from Europe’s Spaceport in French Guiana, Webb is designed and built to offer scientists the capabilities needed to push the frontiers of knowledge in many areas of astronomy. This includes research on our own Solar System, the formation of stars and planets (including planets outside our Solar System — exoplanets), and how galaxies are formed and evolve, in ways never before possible.

James Webb Uzay Teleskobu, Evren hakkında olağanüstü soruları yanıtlamak ve astronominin tüm alanlarında çığır açan keşifler yapmak için tasarlanmış bir sonraki büyük uzay bilimi gözlemevi olacak. Kredi: ESA/Hubble, Northrup Grumman

James Webb Uzay Teleskobu, liderliğindeki uluslararası bir projedir. NASA ESA ve Kanada Uzay Ajansı ile ortaklaşa. Teleskopu uzaya getirmek için Ariane 5 roketi ve fırlatma hizmetlerine ek olarak, ESA ayrıca teleskop için araçlar ve misyonun operasyonlarını destekleyecek bilim adamları sağlıyor.

Bu, Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSpec) aletini, beygir yakın-kızılötesi spektrograf tamamen ESA tarafından sağlanan yerleşik Webb. NIRSpec’in birincil amacı, yıldızlar veya uzak galaksiler gibi astronomik nesnelerin büyük spektroskopik araştırmalarını sağlamaktır. Bu, güçlü çok nesneli spektroskopi modu ile mümkün olmaktadır.

ESA ayrıca, orta kızılötesi dalga boylarında çalışabilen teleskoptaki tek araç olan Orta Kızılötesi Alet (MIRI) cihazının sağlanmasını da desteklemektedir. Kendi Güneş Sistemimizi ve diğer gezegen sistemlerini gözlemlemekten erken Evreni incelemeye kadar Webb’in tüm bilim hedeflerini destekleyecektir. MIRI, çok çeşitli modlar sunan çok yönlü bir araçtır.

Kelime Bankası James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu. Kredi: ESA/Hubble, Northrup Grumman

Webb, Evreni görünür ışıktan daha uzun dalga boylarında, yani yakın kızılötesi ve orta kızılötesinde gözlemleyecektir. Hubble’ın 2,4 metrelik (8 fit) birincil aynasıyla karşılaştırıldığında Webb, 6,5 metre (21 fit) çapında bir birincil ayna ile donatılmıştır. Hubble ve Webb arasındaki bir diğer önemli fark, kozmosu incelemek için bulundukları yerdir. Hubble, Dünya yörüngesinde yaklaşık 570 kilometre (350 mil) yükseklikte konumlandırılırken, Webb, Lagrange noktası olarak bilinen Ay’ın yörüngesinin ötesinde, Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre (930.000 mil) uzaklıkta bir nokta yörüngesinde dönüyor.

sizi davet ediyoruz bu Hubblecast videosunu izleyin Bu, Hubble’ın gözlemlerinin elektromanyetik spektrumun farklı dalga boylarında nasıl farklılaştığını ve bu gözlemlerin James Webb Uzay Teleskobu’nunkilerle nasıl tamamlanacağını araştırıyor.uzay-2