YouTube, görüntüleyenlerin herhangi bir videonun en çok izlenen kısımlarını görmelerini sağlayan ve videonun ilerleme çubuğunun üzerinde görünen yarı saydam bir grafikle gösterilen yeni bir özelliği kullanıma sundu.

Resmi makamda açıklandı YouTube topluluğu sitesinde, özellik artık Android ve iOS cihazlarda ve masaüstünde kullanıma sunuluyor. Tamamen topluluk katılımıyla yönlendirilen otomatikleştirilmiş grafiğe, özel bir video döngüsü işlevi ve otomatik olarak oluşturulan video bölümleri de dahil olmak üzere YouTube’a getirilen bir dizi başka yeni özellik katılıyor.

Peki, bu yeni grafik nasıl çalışıyor? İlerleme çubuğu aracılığıyla bir videoyu ararken, video ekranının uzunluğu boyunca uzanan grafiğin hemen üzerinde göründüğünü göreceksiniz. Grafikteki daha yüksek çıkıntılar, videonun izleyicilerin en çok izlediği kısımlarını gösterir. Bu, teorik olarak, herhangi bir videonun en iyi veya en ilginç kısımlarını vurgular.

Bu özellik, özellikle diğerlerinden daha kısa sürede vakit geçirenler olmak üzere, düzenli izleyiciler için bir nimet olabilir. Nasıl kullanışlı olabileceğine dair örnekler arasında, bir YouTuber’ın büyük bir duyuruya ilk tepkisini veya hatta bir futbol özeti makarasının en iyi kısımlarını belirleyip doğrudan atlayabilmek sayılabilir.

Grafik istendiği gibi çalışıyorsa, bir videoya birden çok kez dönen izleyiciler, kendilerine en çok takılan kısımları hızlı bir şekilde belirleyebilmeli ve izleyebilmelidir. Bu, bir videoda bölüm seçimi yoksa özellikle kullanışlı olabilir – YouTube’a 2020’de tanıtılan bir başka özellikle yararlı özellik.


Analiz: YouTube için iki ucu keskin bir kılıç mı?

YouTube’un yeni yerleşik video grafiği, normal izleyiciler için harika bir özellik ve zaman kazandıran bir önlem gibi görünüyor, ancak içerik oluşturucuların bunu çok beğeneceğinden emin değiliz.

Bunun nedeni, izleyiciyi elde tutmanın (bir videoyu izlemek için harcanan toplam süre), YouTube’un algoritması için çok önemli bir ölçüm olmasıdır. Esasen, bir izleyici bir videoyu izlemek için ne kadar uzun süre harcarsa, video YouTube’un yapay gözlerinde o kadar ‘değerli’ görünür.

Platformdaki küçük ve orta ölçekli içerik oluşturucular için, izleyicilere videolarının en ilginç bölümlerinin görsel bir göstergesini veren bir grafik, izleyicilerin bu içeriği nasıl tükettiğini büyük ölçüde etkileyebilir. Ve iyi bir şekilde değil.

Bu özellik, daha basit bir görüntüleme deneyimini teşvik edebilir. Bu, bir kez daha, sınırlı zamanı olan izleyiciler için kullanışlıdır, ancak bir videoyu ilk kez görüntülerken özelliğin yaygın olarak kullanılması, izleyiciyi elde tutma oranını düşürerek algoritmadaki yerleşimini doğrudan etkileyebilir.

Ayrıca, topluluk tarafından kararlaştırıldığı üzere, en çok izlenen bu anların, ana anlam veren önemli bilgiler veya onları gerçekten özel kılan birikim gibi önemli bağlamlardan yoksun kalma tehlikesi de vardır.

Sonuç olarak, bu yeni özellik konusunda oldukça temkinliyiz. İzleyicilere sağladığı faydalar açıktır, ancak belki de öne çıkanlar grafiğinin içerik oluşturucular, özellikle de YouTube’u bir gelir kaynağı olarak kullanacak kadar şanslı olanlar üzerindeki potansiyel olumsuz etkisi ile dengelenir.genel-6