Twitter, potansiyel olarak tehlikeli yanlış hikayeler yayan gönderileri çökerten yeni bir politikayla yanlış bilgilere karşı mücadelesini hızlandırıyor. Değişiklik, çatışma veya kriz zamanlarında doğru bilgiyi teşvik etmeye yönelik daha geniş bir çabanın parçasıdır.

Perşembe gününden itibaren platform, çatışma bölgelerindeki koşulları yanlış tanımlayan veya sivillere karşı savaş suçları veya vahşet iddialarında bulunan materyaller de dahil olmak üzere Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında yanıltıcı iddialarda bulunan gönderileri otomatik olarak önermeyecek veya vurgulamayacak.

San Francisco merkezli şirket, Twitter’ın yeni “kriz yanlış bilgilendirme politikası” kapsamında, devam eden insani krizlerle ilgili çürütülmüş iddialara uyarı etiketleri ekleyeceğini söyledi. Kullanıcılar yeni kuralları ihlal eden gönderileri beğenemeyecek, iletemeyecek veya yanıtlayamayacaktır. .

Değişiklikler, Twitter’ı Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana yayılan yanlış bilgi, propaganda ve söylentilerle boğuşan en son sosyal platform haline getiriyor. Bu yanlış bilgi, iyi niyetli kullanıcılar tarafından yayılan söylentilerden, Rus diplomatlar tarafından desteklenen Kremlin propagandasına veya Rus istihbaratıyla bağlantılı sahte hesaplara ve ağlara kadar uzanıyor.

Twitter’ın güvenlik ve dürüstlükten sorumlu başkanı Yoel Roth, muhabirler için yeni politikanın ayrıntılarını veren Yoel Roth, “Her iki tarafın da yanıltıcı ve/veya aldatıcı olabilecek bilgiler paylaştığını gördük” dedi. “Politikamız farklı savaşçılar arasında bir ayrım yapmıyor. Bunun yerine, nereden geldiğine bakılmaksızın tehlikeli olabilecek yanlış bilgilere odaklanıyoruz.”

Yeni politika, dijital olarak manipüle edilmiş medyayı, seçimler ve oylama hakkında yanlış iddiaları ve COVID-19 ve aşılarla ilgili çürütülmüş iddialar dahil olmak üzere sağlıkla ilgili yanlış bilgileri yasaklayan mevcut Twitter kurallarını tamamlayacak.

Ancak bu aynı zamanda, Twitter’ı bir “ifade özgürlüğü” cenneti yapmak amacıyla satın almak için 44 milyar dolar (kabaca 3,41,160 rupi) ödemeyi kabul eden Tesla milyarderi Elon Musk’ın görüşleriyle de çatışabilir. Musk, Twitter’ın yalnızca yasaları ihlal eden gönderileri kaldırması gerektiğini söylese de, bunun pratikte ne anlama geldiğine dair pek çok örneğe değinmedi. Ayrıca Twitter ve diğer sosyal platformların belirli gönderileri bireylere önermek için kullandığı algoritmaları da eleştirdi.

Roth, politikanın genel olarak diğer çatışmalar, doğal afetler, insani krizler veya “sağlık ve güvenliğe yönelik yaygın bir tehdidin olduğu herhangi bir durum” sırasındaki yanlış bilgileri kapsayacak şekilde yazıldığını söyledi.

Twitter, bir gönderinin ne zaman yanıltıcı olduğunu belirlemek için çeşitli güvenilir kaynaklara güveneceğini söyledi. Bu kaynaklar arasında insani yardım grupları, çatışma gözlemcileri ve gazeteciler yer alacak.

Ukraynalı üst düzey bir siber güvenlik yetkilisi Victor Zhora, Twitter’ın yeni tarama politikasını memnuniyetle karşıladı ve “sosyal ağlarda yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için uygun yaklaşımları bulmanın” küresel topluluğa bağlı olduğunu söyledi.

Sonuçlar karışık olsa da, Twitter’ın Ukrayna ihtilafı hakkındaki yanlış bilgileri ele alma çabaları, Doğu Avrupa’da popüler olan Telegram gibi daha fazla müdahale gerektiren bir yaklaşım seçen diğer platformların çabalarını aşıyor.

Rus hükümetinin dezenformasyonunun yaygın olduğu ancak Ukraynalı liderlerin de geniş bir kitleye ulaştığı Telegram platformu hakkında özel olarak sorulan Zhora, sorunun “zor ama çok önemli” olduğunu söyledi. Bunun nedeni, Telegram’da herhangi bir kısıtlama olmaksızın yayılan türden yanlış bilgilerin “bir dereceye kadar bu savaşa yol açmasıdır”.

Şubat ayında Rus işgali başladığından beri, Facebook ve Instagram’ın sahibi Twitter ve Meta gibi sosyal medya platformları, Rus devlet kontrolündeki medya ve diplomatlardan gelen gönderileri etiketleyerek savaşla ilgili yanlış bilgilerdeki artışa hitap etmeye çalıştı. Ayrıca bazı materyallerin vurgusunu kaldırdılar, böylece artık aramalarda veya otomatik önerilerde çıkmıyor.

Atlantik Konseyi’nin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı’nda kıdemli bir araştırmacı ve sosyal medya ve dezenformasyon uzmanı olan Emerson Brooking, Ukrayna’daki çatışmanın, yanlış bilgilerin çatışma sırasında çevrimiçi ortamda ne kadar kolay yayılabileceğini ve yanıt vermek için platformlara duyulan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

“Bu, internette ortaya çıkan ve teknoloji politikasında olağanüstü hızlı değişikliklere neden olan bir çatışma” dedi.
genel-8