SİNGAPUR: Singapur merkezli Zilingo moda teknolojisi girişiminin “ciddi mali usulsüzlükler” olarak nitelendirdiği şikayetlerle ilgili bağımsız bir soruşturmanın ardından İcra Kurulu Başkanı Ankiti Bose’u görevden aldığını söyledi.

Zilingo’nun endüstri forumlarında ve yatırımcı toplantılarındaki yüzü olan 30 yaşındaki Bose, Reuters’e haksız yere işten çıkarıldığını söyledi.

E-postayla gönderilen bir bildiride, “Yönetim kurulu, dile getirilen endişeleri tam olarak ele alma şansı vermeden bugün beni haksız yere ‘itaatsizlik’ nedeniyle işten çıkardı” dedi.

Yedi yaşındaki Zilingo, yönetim kurulu, şirketin kurucu ortağı Bose’u Mart ayında, soruşturmayı beklerken büyük yatırımcıların desteğiyle askıya aldıktan sonra krize girdi.

2019’daki son finansman turunda yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olan Zilingo, Sequoia Capital India ve Singapur devlet yatırımcısı Temasek gibi yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Şirket, e-postayla gönderilen bir açıklamada, Bose’un “işini haklı nedenle feshetmeye karar verdiğini ve uygun yasal işlem yapma hakkını saklı tuttuğunu” söyledi.

Zilingo, soruşturma hakkında ayrıntı vermedi ancak bağımsız bir adli tıp firmasının soruşturmayı yönettiğini söyledi.

Bose’un askıya alınmasından sonra yönetim kuruluna bildirdiği taciz iddialarını araştırmak için üst düzey bir danışmanlık firmasının da görevlendirildiğini söyledi.

Zilingo, soruşturmanın şirketin uygun önlemleri aldığı ve bu şikayetleri ele almak için gerekli süreci izlediği sonucuna vardığını söyledi. Son çevrimiçi raporların şirkete, yönetim kuruluna, çalışanlara ve yatırımcılara “onarılamaz hasara yol açtığını” söyledi.

Sequoia ve Temasek, normal çalışma saatleri dışında gönderilen yorum taleplerine e-postayla hemen yanıt vermedi. Daha önce dava hakkında yorum yapmayı reddetmişlerdi. Zilingo, davayla ilgili daha fazla yorum yapma taleplerine hemen yanıt vermedi.

Zilingo geçen hafta, borç sahiplerinin tüm kredilerini geri çekmeye karar verdiğini ve şirketin seçenekleri değerlendirmek için bir mali danışman atamasına yol açtığını söyledi.

2015 yılında Bose ve Baş Teknoloji Sorumlusu tarafından kuruldu Dhruv Kapoor, Zilingo, hazır giyim endüstrisi için küresel bir tedarik zinciri sağlayıcısı haline geldi. Güney Asya ve Güneydoğu Asya’daki binlerce hazır giyim fabrikası ve tüccarla birlikte çalışarak onları dünya çapındaki perakendecilere bağlar.

Bose, Reuters’e verdiği demeçte, son yıllarda maruz kaldığı “taciz ve baskının miktarı” hakkında bu hafta yönetim kuruluna ayrıntılı bilgi verdiğini söyledi.

“Sözde fesih noktasında, hem Kroll hem de Deloitte’un bulguları ve raporlarım eksik olarak bana henüz sunulmadı” diye yazdı.

Duruma aşina olan kaynaklar, Kroll’un “finansal usulsüzlükler” iddialarına yönelik soruşturmayı yürüttüğünü ve Deloitte’un Bose’un “taciz” iddialarını soruşturmak için görevlendirildiğini söyledi.

Kroll yorum yapmaktan kaçındı. Deloitte, yorum için e-posta ve telefon taleplerine hemen yanıt vermedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9