Qualcomm, Çin’de “Snapdragon Night” adlı bir lansman etkinliği düzenledi. yeni Snapdragon 8+ Nesil 1 platformu açıklandı.

“Artı” güncellemesi bir performans vurucu Snapdragon 8 Gen 1 donanım platformunun bir versiyonu ve fark edilir performans ve güç verimliliği iyileştirmeleri getiriyor.

Bu iyileştirmeler, temel olarak çipin gelişimine yönelik iki yönlü bir yaklaşımdan geliyor. İlk olarak, Qualcomm bir TSMC’de yeni 4nm yarı iletken süreci, bu önceki Samsung’un 4nm olanından bile daha iyi. Her iki platform da Qualcomm’un üretim çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak paralel olarak üretilecek.

İkincisi, Qualcomm fiziksel tasarım ekibinin daha fazla zamanı oldu. çipin düzenini ve dahili veri yollarını optimize edin bu daha yüksek frekanslarda maksimuma çıkmış olabilir. Sonuç olarak Snapdragon 8+ Gen 1, çeşitli birimlerde %6 ila %12 arasında daha yüksek frekans saatlerine ulaşıyor.

Bağlam olarak, çipin “fiziksel tasarımı”, transistörlerin ve tellerin fiziksel olarak nasıl yerleştirildiğini ifade eder. Aynı zamanda, tasarımın genel mantığı orijinal versiyonla aynı kalır. Kısacası, öyle daha iyi inşa edilmiş ve üretilmiş.

Bu iyileştirmeler, Qualcomm’un iddia ettiği gibi performansın artmasına yol açar. Qualcomm’a göre %10 CPU performansı artışı, %10 GPU saat artışı ve çok daha iyileştirilmiş güç verimliliği (Watt başına performans): %30’a kadar, diyor Qualcomm.

Bu ürünün güç verimliliği hayranlık uyandırıcıdır, çünkü genellikle bu sayıların aynı nesil içinde bu kadar fazla sıçradığını görmüyoruz. Aynı görev için daha az güç kullanmak da ısıyı azaltır ve sürdürülebilir performansı artırır. Bu, gerçek dünyadaki oyun/XR’nin ısı oluşumu nedeniyle kısılmadığı anlamına gelir. Ahize soğutma sistemi de bunu önemli ölçüde etkiler.

Qualcomm’un birkaç geliştirme cihazıyla biraz pratik deneyimim oldu ve iddia edilen hız iyileştirmeleriyle uyumlu kıyaslama rakamları gördük.

Bu yeni platform, Qualcomm müşterilerinin mutlak en iyi Android performansı ve brüt kar marjları ile ultra premium ürünler oluşturmasına olanak tanıyacak. Motorola, Honor, Xiaomi veya OnePlus gibi olağan OEM’lerin bu yeni SoC’ye dayalı ürünler oluşturmasını bekleyebilirsiniz (resmi PDF’de tam özellikler).

Aynı zamanda Qualcomm, Premium akıllı telefon pazarına hizmet eden yeni Snapdragon 7 Gen 1 platformunu piyasaya sürdü (High-End’e kıyasla).

Amaç, çok rağbet gören ve OEM pazarlama perspektifinden farklılaşan Oyun veya Kamera özellikleri de dahil olmak üzere birçok üst düzey özelliği daha düşük bir fiyat noktasına getirmektir.

Örneğin Qualcomm, Snapdragon 7 Gen 1’in 3D’yi selefi Snapdragon 778G’den %20 daha hızlı oluşturabileceğini söylüyor. Ayrıca, yeni çip, daha önce 66 MP’ye karşı 200 MP’ye kadar Kamera yakalamayı destekleyebilir). Bunların hepsi, benzer bir fiyat zarfı içinde çok kayda değer kazançlardır.

Son olarak Qualcomm, verdiği brifing sırasında Frame Motion Engine’in Snapdragon 7 Gen 1’e entegre edildiğinden bahsetti. Bu, grafik hesaplamalarını orantılı olarak artırmadan algılanan oyunların FPS’sini artırabilen bir donanım kare enterpolasyon özelliğidir. Pil ömrünü korumak da harika.

dosyalandı Cep telefonları. İşlemciler, Qualcomm, Snapdragon ve SoC hakkında daha fazla bilgi edinin.genel-1