Besteci vangelis, tuzlu ve biberli sakallı ve uzun siyah saçlı

1992 yılında Fransa Kültür Bakanlığı’nda görüntülenen müzisyen ve besteci Vangelis hayatını kaybetti.
Fotoğraf: Georges Bendrihem/AFP (Getty Resimleri)

“Bilim kurgu” ifadesini söyleyin ve hemen zihninizde bir görüntü oluşur. Belki uzaydandır. Belki de yüksek teknolojili makinelerdir. Belki de tuhaf görünümlü bir yaratıktır. Her ne isebu görüntünün muhtemelen bir sesi de var ve çoğumuz için, bu ses bir besteci tarafından yazılmıştır Bu hafta 79 yaşında vefat eden Vangelis adında.

Vangelis, gerçek adı Evángelos Odysséas Papathanassíou, müzik için unutulmaz, ruhani ve tamamen büyülü synth müziği yaratan bir müzisyen ve besteciydi. Ridley Scott’ın 1982 yapımı filmi Bıçak Sırtı. Bu ses, güzel ve yatıştırıcı ama elektronik bir uç ile, bugüne kadar birçok hayran için bilim kurguyu tanımladı. Daha çok dalga-y, dize-y, 1950’lerin bilim kurgu ile ilişkilendirilebilecek tuhaf müzik, ya da bombastik sesler besteciler gibi John Williams, 1970’lerde Vangelis’ Bıçak Sırtı puan farkı böler. O farklı, bilimkurgu, metal hissi var ama aynı zamanda bir ninni kadar yumuşak veya bir korna bölümü kadar küstah da olabilir. Philip K Dick, Ridley Scott ve diğerlerinin akıllarından çıkan distopik hikayelerin özünü gerçekten yakaladı.

Ve bu onun puanı iken Bıçak Sırtı bilim kurgu hayranlarının en çok değer verdiği şey, bu sadece onun en ünlü ikinci eseri. Bir yıl önce Vangelis, filmdeki çalışmasıyla En İyi Orijinal Müzik dalında Oscar kazandı. Ateş Arabaları, En İyi Film ödülünü de kazanan spor draması. Sadece bahsederken bile mırıldanmıyorsanız, buradan dinleyebilirsin. O zamanlar, skor sadece kritik bir başarı değildi, aynı zamanda ticari bir başarıydı; bu, bugün bile bir film müziği için nadir görülen bir başarıdır. Çok iyi bilinen ve başvurulan bir müzik parçası olmaya devam ediyor – ve en iyi ve en iyilerinden biri. şimdiye kadarki en tanınabilir puanlar.

O zaman, düşünmek gerekirse, bu puanlar Vangelis’in 80 yıla yakın yaşamından sadece iki yıllık çalışmayı oluşturuyor. Yunanistan’da büyüdü, müzik çalmayı öğrendi, birkaç gruba katıldı, dünyayı dolaştı ve sonunda dünyanın önde gelen ve aranan bestecilerinden biri oldu, sadece filmde değil, sahnede de çalıştı. Biten inanılmaz bir hayattı, buna göre Çeşitlilikbir Fransız hastanesinde covid-19 tedavisi görürken kalplerimizde, zihinlerimizde ve kulaklarımızda sonsuza kadar yaşayacak bir masalın üzücü bir sonu.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7