Buna göre Wall Street JournalDünyanın en büyük bağımsız dökümhanesi olan TSMC, Singapur’da yeni bir üretim tesisi inşa etmek için milyarlarca dolar harcamayı düşünüyor. Mevcut yonga kıtlığı ile TSMC’nin Apple, Qualcomm ve Mediatek dahil olmak üzere en iyi müşterilerinden gelen talebi karşılamak için yeterli son teknoloji yonga seti sunabildiğinden emin olmak için üretim kapasitesi eklemesi gerekiyor.

TSMC, küresel çip kıtlığını hafifletmek için Singapur’da yeni bir fabrika kurmak için pazarlık yapıyor

gelen rapor dergi TSMC’nin yeni bir fabrika ile devam etme konusunda henüz nihai bir karar vermediğini ve ABD’de (Arizona eyaletinde) inşa edilen fabrikanın şu anda ertelendiğini söylüyor. Singapur’da yeni bir tesis milyarlarca dolara mal olacak ve tesisi inşa etmek için gereken paranın bir kısmı Singapur hükümetinden gelebilir. Bilenler, TSMC’nin şu anda ülkenin Ekonomik Kalkınma Kurulu ile müzakerelerde olduğunu söylüyor.

Bir TSMC sözcüsü, “TSMC herhangi bir olasılığı dışlamıyor ancak şu anda somut bir planı yok” dedi. TSMC ve Samsung Foundry, dünyanın en büyük iki bağımsız dökümhanesidir; bu, üreticilerin çip tasarımlarını inşa edilmek üzere kendilerine göndermeleri anlamına gelir. Örneğin, Apple, A serisi ve M serisi SoC’lerini tasarlar ve bileşenlerin üretimini TSMC’ye devreder. Aslında Apple, bu dökümhanenin en büyük müşterisi.
Hem TSMC hem de Samsung, gelecek yıl tüketici ürünlerine dahil etmek için 3nm işlem düğümlerini kullanarak yapılan çipleri zamanında göndermeye başlayacak. İşlem düğüm numarası ne kadar küçükse, bir çipin içinde bulunabilecek transistör sayısı o kadar büyük olur. Bu önemlidir, çünkü bir çipteki transistör sayısı ne kadar fazlaysa, o kadar güçlü ve enerji verimlidir.

Örneğin, iPhone 11 serisine güç sağlayan A13 Bionic çip, TSMC tarafından 7nm işlem düğümü kullanılarak oluşturuldu. Çip 8.5 milyar transistör içeriyordu. Bunu, TSMC tarafından 5nm işlem düğümü kullanılarak oluşturulan A15 Bionic çip ile karşılaştırın. iPhone 13 hattında kullanılan bu çip, 15 milyar transistör taşıyor ve eski çiplerden daha güçlü ve enerji tasarruflu olmasını sağlıyor.

Arizona’da inşa edilmekte olan gecikmeli fabrika, 2024 yılına kadar 5nm yongalar üretmeyi hedefliyordu. Bu fabrika, 2024 yılına kadar TSMC’nin Tayvan merkezli fabrikalarının 3nm yongalar üretmesi gerektiğinden, son teknoloji yonga setleri göndermeyecekti. Önerilen Singapur fabrikası 7nm ila 28nm arası yongalar üretecek ve bu eski üretim teknolojileri akıllı telefonlar, otomobiller ve diğer cihazlar için kullanılan yongaları üretecek.

İronik olarak, mevcut küresel çip kıtlığı sırasında, arz sıkıntısı çeken ve fiyatı en fazla yükselen bu eski eski düğümler oldu. Ancak diğer ülkelerde fabrikalar inşa etmek, TSMC’nin ana müşterilerine yakın kalmasına yardımcı olabilir ve şirketlerin COVID nedeniyle getirdiği bazı seyahat kısıtlamalarını aşmanın bir yoludur. Geçen yıl Global Foundries, Singapur’da 2023’te açılacak bir fabrika inşa etmek için 4 milyar dolar harcayacağını açıkladı.

Singapur, küresel gofret üretiminin %5’inden sorumlu

Singapur, bu şirketlerin seçebileceği geniş bir yetenek havuzuna sahip olduğu ve güçlü bir tedarik zincirine sahip olduğu için halihazırda birkaç çip tedarikçisine ev sahipliği yapıyor. ABD’li çip üreticisi Micron Technology, Almanya’nın Infineon Technologies ve Global Foundries’in ülkede tesisleri var. Ülkenin ticaret ve sanayi bakanı Alvin Tan Ocak ayında yarı iletkenlerin “elektronik endüstrisinin en hızlı büyüyen bölümü” olduğunu söyledi.

Bu yılın başlarında, Şubat ayında, dünyanın dördüncü en büyük sözleşmeli çip üreticisi Tayvanlı United Microelectronics Corp., Singapur’daki üretimini genişletmek için 5 milyar dolar harcayacağını söyledi. İkinci ülke, küresel gofret üretim kapasitesinin %5’ine ev sahipliği yapıyor. Gofretler silikondan yapılır ve çeşitli tekniklerle külçe haline getirilir. Külçeler daha sonra, litografi olarak bilinen bir işlemde son derece ince devre desenlerinin kazındığı gofret adı verilen ince disklere dilimlenir.

Ayna cilası cilalandıktan sonra gofretler birkaç aşamadan geçer ve kalıplar halinde kesilir. Daha sonra test edilir, paketlenir ve gönderilir.telefon-1