NSF’nin NOIRLab programı Cerro Tololo Amerika Kıtası Gözlemevi’ndeki Víctor M. Blanco 4 metrelik Teleskopu üzerindeki ABD Enerji Bakanlığı’nın ürettiği Karanlık Enerji Kamerasını kullanan gökbilimciler tarafından çekilen bu görüntü, dönerken NGC 1566 galaksisini yakalıyor, kollarını uzayın enginliğinde sallayarak. Halk arasında İspanyol Dansçı olarak adlandırılan bu sarmal gökada, genellikle gökbilimciler tarafından gökada grupları, farklı yaşlardaki yıldızlar ve gökada kara delikler hakkında bilgi edinir. Kredi: Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, Görüntü işleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’s NOIRLab), J. Miller (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’nin NOIRLab’ı)

Karanlık Enerji Kamerası, tek çekimde çok sayıda gök olayını yakalar.

NSF’nin NOIRLab’ının bir programı olan Cerro Tololo Amerikalar Arası Gözlemevi’nde ABD Enerji Bakanlığı’nın ürettiği Karanlık Enerji Kamerasını kullanan gökbilimciler tarafından çekilen bu görüntü, NGC 1566 galaksisini dönerken ve kollarını uzayın enginliğinde sallarken yakalıyor. Halk arasında İspanyol Dansçı olarak adlandırılan bu sarmal gökada, genellikle gökbilimciler tarafından gökada grupları, farklı yaşlardaki yıldızlar ve gökada kara delikler hakkında bilgi edinir.

Dorado takımyıldızında bulunan ve yaklaşık 70 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan NGC 1566, tıpkı bir dansçının kendi etrafında ve çevresinde dönen kolları gibi, galaktik çekirdeğin etrafında dolanıyormuş gibi görünen iki kolu olan büyük tasarımlı bir sarmal gökadadır. öfkeli bir girdap. Bu görüntü, Şili’den NSF’nin NOIRLab’ının bir programı olan Cerro Tololo Inter-Amerikan Gözlemevi’nde (CTIO) Karanlık Enerji Kamerası kullanılarak çekildi. Galaksinin bize karşı görünümü, konumu ve bileşimi, onu astronominin birçok alanındaki astronomlar için bir gözlem fırsatları hazinesi haline getiriyor.

NGC 1566, yıldız evriminin tüm aşamalarındaki yıldızlara ev sahipliği yapar. Bu görüntüde, galaksinin kollarını çevreleyen parlak mavi renk, genç, parlak bir şekilde yanan yıldızlardan kaynaklanmaktadır. Bu kolların içindeki daha koyu noktalar toz şeritleridir. Kollar gaz açısından zengindir ve yeni yıldızların oluşması için mükemmel ortamı sağlayan büyük ölçekli alanlar oluşturur. Galaksinin merkezine daha yakın bir yerde daha soğuk, daha yaşlı yıldızlar ve toz var ve bunların tümü görüntüdeki daha kırmızı renkte görülüyor. Bu gökada, 2010 yılında SN2010el adlı bir süpernova olay yerine patladığında, gözlemlenen bir yıldız ömrünün sonu olayına bile ev sahipliği yaptı.

NGC 1566’nın merkezine süper kütleli bir kara delik hakimdir. Galaksinin belirgin ve oldukça parlak çekirdeği, aktif bir galaktik çekirdek olarak bilinir. Çekirdekten gelen ışık, yalnızca yüzlerce günlük zaman dilimlerinde değişir ve gökbilimciler için kesin sınıflandırmasını zorlaştırır.

NGC 1566, diğer bir üyesi NGC 1515 olan Dorado Grubu olarak bilinen bir galaksiler koleksiyonunun en parlak üyesi ve üç baskın üyesinden biridir. galaksi grupları 50’den az gökadadan oluşan ve her birinin diğerine uyguladığı yerçekimi kuvvetiyle gevşek bir şekilde bir arada tutulan topluluklardır. Dorado Grubu en az 46 galaksiden oluşur. NGC 1566’nın kendisi o kadar baskındır ki, kendi grubu olan NGC 1566 Grubuna sahiptir. NGC 1566’nın Dorado Grubu’ndaki komuta rolü, onu grubun kendisine olan mesafeyi belirlemeyi amaçlayan bilim adamları için kilit bir hedef haline getirdi ve böylece Evren içindeki büyük ölçekli yapılar hakkındaki anlayışımızı geliştirdi.

Görüntü, milyonlarca galaksiyi haritalayarak karanlık enerjinin doğasını keşfetmeyi amaçlayan ABD Enerji Bakanlığı (DOE) ve Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından finanse edilen bir proje olan Karanlık Enerji Araştırması (DES) için çekildi. Karanlık Enerji Araştırması, yedi ülkedeki 26 kurumdan 400’den fazla bilim insanının bir işbirliğidir. Bu görüntü, DES için özel olarak tasarlanmış bir kamera kullanılarak çekildi: Karanlık Enerji Kamerası (DECam). Dünyanın en yüksek performanslı, geniş alan CCD görüntüleyicilerinden biri olan DECam, 2013 ve 2019 yılları arasında DOE ve NSF tarafından işletildi. DECam, DOE tarafından finanse edildi ve DOE’nin Fermilab’ında inşa edildi ve test edildi. Şu anda DECam, çok çeşitli bilim dallarını kapsayan programlar için kullanılmaktadır.

Burada resmedilen galaksi, gökbilimcilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. NGC 1566 ve yakındaki diğer on sekiz gökada, PHANGS projesinin bir parçası olarak Gemini Gözlemevi’nin Baş Bilimcisi NOIRLab astronomu Janice Lee tarafından NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST) ile kızılötesi ışıkta gözlemlenecek. Bu proje, Dünya’dan yüz yüze görülebilen galaksilerin gözlemlerini yapacak ve JWST’nin gaz ve tozun içini görme yeteneğinden faydalanarak yıldızları oluşumlarının en erken aşamalarında araştıracak.uzay-2