Cryptocurrency exchange FTX, ABD bölümü aracılığıyla müşterileri için hisse senedi alım satım yetenekleri başlatıyor. Kurucu ortak ve milyarder Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen şirket, bir duyuruda söyledi 2022’nin sonlarında tam bir sunumdan önce, bekleme listesinden seçilen belirli bir müşteri grubu için lansmanının özel beta modunda başlayacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük ikinci kripto borsası olan FTX, belirli menkul kıymetlerdeki kısmi hisseler de dahil olmak üzere “adi hisse senetleri ve ETF’ler dahil olmak üzere ABD borsasında işlem gören yüzlerce menkul kıymet” sunacağını söyledi.

Özellikle, FTX tüm siparişleri üçüncü taraf bir piyasa yapıcısı yerine Nasdaq üzerinden yönlendirmeyi planlıyor. Borsa almayacak diyor sipariş akışı için ödeme (PFOF)Robinhood, siparişleri kendi yollarına yönlendirmek için piyasa yapıcılardan ödeme alan borsayı içermesiyle ünlendi. Bu, alım satımları temizlemenin tartışmalı bir yoludur, çünkü çoğu zaman, piyasa yapıcı yayılmadan kâr sağladığından, yatırımcının hisselerini mümkün olan en iyi fiyattan almadığı anlamına gelir.

Robinhood, PFOF’u kullanmaya devam ediyor çünkü üçüncü taraf piyasa yapıcılardan önemli miktarda gelir getirebiliyor. Buna karşılık FTX, kullanıcılara hizmet karşılığında hiçbir ücret veya komisyon ödemeden hizmet sunduğu için hisse senedi alım satım teklifinden elde edeceği kârdan vazgeçecektir.

FTX ayrıca, kullanıcıların platformdaki aracılık hesaplarını USDC gibi fiat destekli sabit paralarla finanse etmelerine izin vereceğini söylüyor (bunlar, diğer kripto para birimleri tarafından desteklenen ve rezerv tutmayan Terra (UST) gibi algoritmik sabit paralardan farklıdır. geleneksel anlamda). Borsa, bu özelliği sunan ilk şirket olacağını söylüyor, ancak kullanıcılar hesaplarına banka havaleleri, ACH transferleri ve kredi kartı mevduatları yoluyla standart yollarla da para yatırabilirler.

FTX ayrıca, müşterilerin ücretsiz hesaba hak kazanmak için herhangi bir minimum bakiyeye sahip olmalarını gerektirmeyeceğini söyledi.

Duyuru, Bankman-Fried’in FTX’i derin ticaret köklerine sahip kurumsal odaklı bir platformdan perakende yatırımcıların çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan bir borsaya genişletme vizyonunda önemli bir anı işaret ediyor. Bankman-Fried geçen hafta yaptığı bir dosyada Robinhood’da şirketin %7,6’sı değerinde hisse satın aldığını açıkladı ve bu da bu yönde başka bir hamle olabilir.

FTX.US başkanı Brett Harrison, Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda, “Sonunda sunmak istediğimiz şey, finansal hizmetler için her şey için bir uygulama” dedi.

Web3’ün vahşi dünyasında haberler, finansman güncellemeleri ve sıcak çekimler için TechCrunch’ın kripto haber bülteni “Chain Reaction”a abone olun ve eşlik eden podcast’imizi dinleyin!genel-24