SAN FRANCISCO: Braille okuyucularının platformu kullanmasını kolaylaştırmak amacıyla teknoloji devi Google duyurdu Android 13 Beta, braille ekranları için yerel desteğe sahip olacaktır.

Şirket, braille okuyucularının Android kullanmasını kolaylaştırdığını söyledi.

“Birkaç hafta içinde bir sonraki Android 13 Beta’mızda mevcut olacak, braille ekranları için kullanıma hazır destek oluşturmaya başlıyoruz. geri görüşAndroid içindeki ekran okuyucumuz”, şirket bir blog gönderisinde söyledi.

“Yenilenebilir bir braille ekranı, düz bir yüzeydeki deliklerden yuvarlak pimleri yükselterek braille desenleri oluşturan elektro-mekanik bir cihazdır. Braille okuryazar bilgisayar kullanıcıları, metni temsil eden braille noktalarını dokunmatik olarak okumak için braille ekranını kullanır” diye ekledi.

Ekran ile kullanıcılar ayrıca braille yazabilir. Bu cihazlar, sağırların cep telefonlarına erişmesine ve körlerin telefonlarını sessiz kullanmalarına yardımcı olur.

Google, daha önce, insanların Android cihazlarını BrailleBack uygulamasını kullanarak braille ekranlarına bağladığından ve bunun için ayrı bir indirme işlemi gerektirdiğinden bahsetmişti. Oyun mağazasıveya Talkback içinde fiziksel bir cihaz yerine sanal bir klavye kullandı.

Bu yeni güncellemeyle, çoğu braille ekranını kullanmak için ek indirme gerekmez.

İnsanlar, Talkback’te bulunan aynı özelliklerin çoğuna erişmek için braille ekranlarını kullanabilir. Örneğin, ekranlarında gezinmek için ekran düğmelerini kullanabilir ve ardından e-posta oluşturma, telefon görüşmesi yapma, kısa mesaj gönderme veya kitap okuma gibi etkinlikler yapabilirler.

Talkback ile braille ekranlarını kullanmayı kolaylaştıran yeni kısayollar da var.

Kullanıcılar, bir sonraki beta sürümünde Talkback 13’ü denemek için Android beta programına kaydolabilir.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9