Sony ve Microsoft, on yıllardır oyun alanında rakipler, ancak son zamanlarda ortaya çıkan olumlu bir yön, her iki şirketin de oyunların nasıl ve kimler tarafından oynanabileceğinin sınırlarını zorladığını gören erişilebilirliğe yenilenmiş bir odaklanma. God of War: Ragnarök’e benziyor şimdiye kadarki en erişilebilir başlık olabilirve bu bir şey söylüyor.

Microsoft’un geride kaldığını söylemek istemiyorum – fiziksel engelli oyuncular için donanım seçenekleri dikkat çekici. Ancak Sony’nin şirket içi ve özel geliştiricileri, oyunlarını sektördeki en esnek hale getiren erişilebilirlik seçenekleri için yeni bir standart belirledi.

Ragnarök bir istisna değildir. Selefi, bu saygıdeğer franchise’ın 2018’de yeniden başlatılması, gişe rekorları kıran bir başarıydı ve kendi başına oldukça erişilebilirdi, ancak o zamandan beri Ratchet & Clank ve The Last of Us: Part Two gibi oyunu gerçekten değiştiren yeni seçenekler ortaya çıktı.

Bunlardan bazıları, görme veya işitme bozukluğu gibi belirli belirli engelleri olan kişilere yardımcı olacak özelliklerdir. Ancak diğerleri, oyunu kendi oyun tarzınıza daha iyi uydurmanın yollarıdır.

Örneğin, artık altyazıları ve sesli açıklamaları özelleştirmek için tonlarca seçenek var – hem altyazılı hem de nasıl göründüğü. Odanın her tarafından okunabilmesi için metin boyutunu, arka planı vb. seçin ve renkleri, eylemler ve açıklamalar için konuşmacıların, diyalogların ve altyazıların farklı görüneceği şekilde değiştirin.

Resim Kredisi: Santa Monica Stüdyosu

Aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla altyazı da var:

Dünyanın ses düzenine dair zengin bir anlayış sağlamak için hem sinemaya hem de oynanışa altyazı ekledik. Bulmacalara ve anlatı anlayışına yardımcı olması için kritik oyun bilgileri için altyazıları da etkinleştirebilirsiniz.

Görebilirsin oyun fragmanının sesli açıklamalı versiyonu merak ediyorsanız burada:

Bu, (ilk oyunda olduğu gibi) bir kolu çektiğiniz ve arkanızda bir kapı gıcırtısı açıldığını duyduğunuz durumlar için çok yararlıdır. Ama bunu duyamıyorsanız, kolun herhangi bir şey yaptığına dair hiçbir belirti yok! Bu nedenle, “Kapı gıcırdatıyor” gibi bir başlığın görünmesi, işitme güçlüğü çekiyor olsanız da, çocukları uyandırmamak için sesi kısıyor olsanız da yararlıdır. Ve bir yön göstergesi size sesin hangi yönden geldiğini söyler – hepsi bağımsız olarak değiştirilebilir, çünkü belki harika bir işitme duyunuz var ama sadece bir kulakta, bu nedenle diyalog iyi ama stereo ipuçları çalışmıyor.

İşte eylemde:

Ayrıca kullanıcı arayüzünün, menünün ve hatta bir şeyle etkileşime girdiğinizde ortaya çıkan küçük simgelerin boyutunu değiştirebilirsiniz. Ayrıca etkileşimli istemler artık benzersiz sesler çıkarıyor, bu nedenle hangi simgenin hangisinin hızlı olduğunu söyleyemiyorsanız, üzerinde çalışabileceğiniz fazladan veriye sahip olursunuz.

Tam olarak yararlanmayı düşündüğüm bir özellik, kamerayı bir sonraki hedefin genel yönüne yönlendirmek için bir düğmeye basmanıza izin veren “Navigasyon Yardımı”. Oldukça iyi bir uzamsal duyum var ama Ghost of Tsushima’nın dahi rüzgar mekaniği ile oynadıktan sonra (dokunmatik yüzeye vurun ve rüzgar hedefinize doğru esiyor) bu yararlı, ince hatırlatıcıları kullanırken daha rahat hissediyorum.

Ardından, az gören insanlar için seçenekler var, örneğin ayrıntılı dokuları renkli haritalarla değiştirmek gibi – bir renksiniz, müttefikler başka, düşmanlar üçüncü vb. Bu, sandıkların hepsinin çok özel bir turuncu tonuyla parladığı Genshin Impact’te bir şekilde karşılaştığım bir şey – başka hiçbir şey bu renk değil ve bunun iyi bir nedeni var. Hazinenin sıklıkla gözden kaçırıldığı God of War’da bunun bir kısmı, (benim aksime) güzellikler için her köşeyi yakından araştırmak istemeyenler için gerçekten yardımcı olabilir.

Elbette bu seçenekleri sağlamak için çok çalışmak gerekiyor ve God of War serisi, AAA oyunları ve geliştiricileri arasında bile en üst seviyede, bu yüzden kimse bunun kolay olduğunu söylemiyor. Ancak bunun gibi özelliklerin, büyük oyunlar kadar kolay erişilebilmesi için daha küçük oyunlara damlamaya devam edeceğini umuyoruz.genel-24