SAN FRANCİSCO: Meta (vakti zamanında Facebook), sosyal medya platformunun “düşmanca bir çalışma ortamı” olarak görülmesinin “artan bir risk” olduğunu öne sürerek, Workplace adlı dahili çalışan mesajlaşma platformunda ‘kürtaj’ kelimesinin kullanılmasını yasakladı.

The Verge’deki bir rapora göre, bir Meta yöneticisi Perşembe günü çalışanlara politikalarına göre İşyerinde kürtaj hakkında konuşmalarının yasak olduğunu söyledi.

Raporda, politikanın çalışanların “kürtajın doğru veya yanlış olduğu, kürtajın bulunup bulunmadığı veya hakları ve konuyla ilgili siyasi, dini ve insani görüşler hakkındaki görüş veya tartışmaları” tartışmasını yasakladığı belirtildi.

janelle galeMeta’nın İK Başkan Yardımcısı’nın bir toplantıda çalışanlara kürtajın Workplace’te çalışanlar tarafından “en bölücü ve rapor edilen konu” olduğunu söylediği bildirildi.

Çalışanlar, politikanın şirketteki ‘Black Lives Matter’, göçmenlik ve trans hakları hakkında tartışmaya izin veren diğer politikalarla çeliştiğini söyleyerek hareketi eleştirdi.

Sheryl Sandberg, Meta’nın COO’sukürtajı “en temel haklarımızdan biri” olarak nitelendirdi.

Son zamanlarda Facebook sayfasında “Her kadın, nerede yaşarsa yaşasın, anne olup olmayacağına ve ne zaman geleceğine karar vermekte özgür olmalıdır. Kadın sağlığı ve eşitliği için çok az şey daha önemlidir” diye yazdı.

Ancak Meta’nın en üst düzey yöneticilerinden biri olan Naomi Gleit, dahili bir gönderide “İş yerinde, bu konuyla ilgili birçok hassasiyet var ve bu da Workplace’te tartışmayı zorlaştırıyor” diye yazdı.

Çalışanların yalnızca iş yerinde “güvenilir bir meslektaşla özel bir ortamda (örneğin canlı, sohbet, vb.)” ve “aynı fikirde olan 5 kişiden oluşan küçük bir grupla dinleme oturumunda” kürtaj hakkında tartışmalarına izin verildiğini söyledi. dayanışma göster”.

Raporda, kürtajla ilgili tartışmaların yasaklanmasının Meta çalışanları arasında bölünmeye neden olduğu belirtildi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9