Orbital Test Flight 2 (OFT-2) görevi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Doğu Saati ile 18:54’te (2254 GMT) uzay gemisi United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine sabitlenmiş olarak fırlatıldı.

Boeing’in Starliner kapsülü, bir dizi başarısızlıktan sonra ABD havacılık devinin itibarını canlandırmak için yüksek bahisli bir mürettebatsız test uçuşu anahtarıyla Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşmaya hazırlanıyordu.

Uzay gemisi, Perşembe akşamı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden havalandı ve şimdi güvenli sürüş sağlayabildiğini kanıtlama görevinin bir parçası olarak Doğu Saati ile 19:10’da (2310 GMT) ISS ile buluşmaya ayarlandı. NASA astronotları için.

Starliner, yolculuğunun başlarında bazı tahrik sorunlarıyla karşılaştı ve onu istikrarlı bir yörüngeye yerleştirmekten sorumlu iki itici belirsiz nedenlerle başarısız oldu – yetkililer her şeyin yolunda kaldığında ısrar etti.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı program yöneticisi Steve Sitch, gazetecilere verdiği demeçte, “Genel olarak, uzay aracı gerçekten iyi gidiyor,” dedi ve yine de mühendislerin anlamaya çalıştığı anormallikleri işaretlediği bir basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte.

Starliner’ın kıç tarafında bulunan 12 yörüngesel manevra ve durum kontrolü (OMAC) iticisinden biri bir saniye sonra arızalandı, bu noktada ikinci bir itici devreye girdi ve devraldı, ancak 25 saniye sonra da devre dışı kaldı.

Geminin yazılımı daha sonra gerekli yanmayı tamamlayan üçüncü bir iticiyi çalıştırdı.

OMAC iticileri, Starliner’ı ISS’ye yaklaştırmak ve görevin sonlarına doğru uzay aracının yörüngesinden çıkmasına yardımcı olmak için kullanılmak üzere ayarlandı.

NASA, Starliner’ı uzay istasyonuna giden astronotları için ikinci bir “taksi” hizmeti olarak onaylamak istiyor – Elon Musk’ın SpaceX’inin 2020’de Dragon kapsülü için bir test görevinde başarılı olmasından bu yana sağladığı bir rol.

“Gidip verilere bakacağız ve ne olduğunu anlamaya çalışacağız. Sonra fazlalık perspektifinden, bu iticileri kurtarabilir miyiz?” dedi Sitch.

Starliner’ın başarısı, Boeing’in 2019’da ilk lansmanından sonra yıpranmış itibarını onarmanın anahtarıdır, yazılım hataları nedeniyle ISS ile kenetlenemedi – biri hedefine ulaşmak için çok fazla yakıt yakmasına neden oldu, diğeri ise uçağı yok edebilecekti. yeniden giriş sırasında araç.

Ağustos 2021’de ikinci bir deneme planlandı, ancak kapsül, gerektiği gibi açılmayan yapışkan valfleri gidermek için fırlatma rampasından geri alındı ​​ve gemi sonunda düzeltmeler için fabrikaya geri gönderildi.

NASA, Starliner’ı uzay istasyonuna giden astronotları için ikinci bir “taksi” hizmeti olarak onaylamak istiyor – Elon Musk’un SpaceX’inin 2020’de Dragon kapsülü için bir test görevinde başarılı olmasından bu yana sağladığı bir rol.

kefaret arayışı

2014 yılında, Uzay Mekiği programının sona ermesinden kısa bir süre sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rus Soyuz roketlerine güvendiği bir dönemde, her iki şirkete de sabit fiyatlı sözleşmeler verildi – Boeing’e 4.2 milyar dolar ve SpaceX’e 2.6 milyar dolar – yörünge karakolu.

Yüz yıllık geçmişiyle Boeing, birçok kişi tarafından kesin atış olarak kabul edilirken, o zamanlar yeni başlayan SpaceX daha az kanıtlanmıştı.

Starliner, fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra ISS'ye yanaşmalı ve 500 pound'dan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

Starliner, fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra ISS ile rıhtıma yanaşmalı ve istasyondaki mevcut mürettebat için yiyecek, giysi ve uyku tulumu gibi erzak dahil olmak üzere 500 pounddan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

Gerçekte, hızla ilerleyen ve son zamanlarda dördüncü rutin ekibini araştırma platformuna gönderen SpaceX’ti; Boeing’in geliştirme gecikmeleri şirkete yüz milyonlarca dolara mal oldu.

Starliner, fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra ISS’ye yanaşmalı ve 800 pound’dan fazla kargo teslim etmelidir.

Tek yolcusu Rosie the Rocketeer adlı bir mankendir – II. Dünya Savaşı kampanya ikonu Rosie the Riveter’ın bir oyunudur – işi, insan astronotlarının neler deneyimleyeceğini öğrenmek için sensörleriyle uçuş verilerini toplamaktır.

OFT-2’nin başarılı olması halinde insanlı bir gösteri görevi için seçilen ilk ekip arasında yer alması beklenen NASA astronotu Mike Fincke, bu hafta düzenlediği basın toplantısında, “Rosie’yi biraz kıskanıyoruz” dedi.

Sakız şeklindeki kapsül uzayda yaklaşık beş gün geçirecek, ardından 25 Mayıs’ta yerinden çıkacak ve dev paraşütler kullanarak batı Amerika Birleşik Devletleri’nin çölüne iniş yapacak.

NASA, SpaceX’in bir sorunla karşılaşması durumunda, düşük Dünya yörüngesine ikinci bir sağlayıcıyı hayati bir yedek olarak görüyor.


Boeing’in Starliner’ı, ISS’ye giderken tahrik sorunlarıyla karşılaşıyor


© 2022 AFP

Alıntı: Boeing’in Starliner uçağı, yüksek riskli test görevinde (2022, 20 Mayıs) ISS’ye yaklaşıyor, 20 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-boeing-starliner-approaching-iss-high-stakes.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1