Apple, hem donanım hem de yazılım ürünlerinde büyük bir paya sahip olan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri, ancak Avrupa Birliği, şirketin oyuncaklarını paylaşmasını istiyor. en Dijital Piyasalar Yasası AB tarafından bu hafta başlarında önerilen ve şirketlerin yazılım ve donanım özelliklerinin birinci taraf ürünlerin dışında kullanılmasını engelleyerek diğerlerini “bekçilik” yapmasını engellemeyi amaçlayan geçici bir mevzuat parçasıdır. Apple’ın cihaz ve yazılım serisine bakıldığında, şirketin Avrupa’da mevzuattan çok etkileneceğini görmek kolay.

DMA üçüncü taraf geliştiricilerin mobil pazara girme konusunda daha iyi bir şansa sahip olmalarını sağlayarak Apple’ın teknoloji dünyasındaki hakimiyetini esasen gevşetecekti. Bu noktaya kadar, üçüncü taraf uygulama mağazaları ve ödeme sistemleri gibi şeylerin iOS cihazlarda yayınlanması yasaklandı, ancak yeni mevzuat Apple’ı platformlarında bunlara izin vermek zorunda bırakacak.

Jakub Porzycki/NurPhoto/Getty Images

Bununla birlikte, DMA ayrıca şirketlerin mesajlaşma ve arama servislerini birlikte çalışabilir hale getirmesini gerektirdiğinden, sadece yeni uygulamaların yayınlanmasıyla başlayıp bitmiyor. İlk işaret ettiği gibi MacSöylentilerbu, Meta’nın WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarına sahip şirketlere, talep üzerine Apple’ın iMessage çerçevesine erişim verilmesi gerektiği anlamına gelir.

AB, daha önce şirketin üçüncü taraf donanım erişimini engellemesiyle ilgili antitröst iddialarıyla Apple’ı aşağılamıştı. DMA, Apple gibi donanım ve yazılım geliştiren teknoloji şirketlerinin donanım özelliklerini üçüncü taraf geliştiricilerle paylaşmasını gerektirerek bu sorunu doğrudan çözecektir.

Henüz resmi olarak kabul edilmemiş olsa da, DMA yasalaşma yolunda ilerliyor. AB hükümetlerinden neredeyse evrensel bir destek aldı ve Temmuz ayında Avrupa Parlamentosu tarafından nihai kararı alacak. Oradan, teknoloji şirketlerinin mevzuatın getirdiği gereklilikleri yerine getirmek için altı ayları olacak, yani DMA’nın etkileri yıl sonuna kadar görülecek.

Apple muhtemelen bundan sonra iş modelinde çok sayıda değişiklik yapmak zorunda kalacak ve bu da şirketin küresel olarak nasıl davrandığı konusunda daha fazla etkiye sahip olabilir. Daha önceki eylemlerine dayanarak, şirket zorunlu olmadığı bölgelerde DMA kurallarına uymak istemiyor gibi görünüyor, bu nedenle Amerika ve Asya bölgelerinde değişiklik yapıp yapmayacağını sadece zaman gösterecek.


genel-19