Önümüzdeki haftalarda Google, Android 13 için braille ekran kullanıcılarının ayağa kalkmasını ve çalışmasını kolaylaştıran bir özelliği beta testine başlayacak. Google bir blog gönderisinde duyurdu Perşembe günü, bir sonraki Android 13 beta sürümünün braille ekranları için “hazır destek” içereceğini duyurdu. Braille ekranları, ekrandaki metni dokunmatik olarak okumak ve ayrıca braille yazmak için iğne desenleri oluşturmak için kullanılır. Ekran, sağır körlüğü olan kişilerin akıllı telefonları ve körlerin cep telefonlarını ekran okuyucuları veya sesli komutlar olmadan sessizce kullanmalarına olanak tanır.

Braille ekran desteği, Google’ın ekran okuyucusu Talkback ile Android’de zaten mevcuttu, ancak artık özelliğe erişmek için önce başka bir uygulama yüklemeniz gerekmeyecek. Braille ekranı kullanıcıları, ekranın düğmeleriyle ekranda gezinme, telefon görüşmesi yapma, e-posta yazma veya metin mesajı gönderme gibi aynı işlevlere erişmeye devam edecek.

Braille ekranlar, kullanıcıların ekrandaki metni temsil eden noktaları dokunmatik olarak okumalarına, telefonlarını kontrol etmelerine ve braille yazmalarına olanak tanır.
Resim: BraillePens

Ayrıca Google, Talkback ile Android’de braille ekranlarının kullanımını kolaylaştırmak için yeni kısayollar da oluşturuyor. Yeni kısayollar, bir sonraki karaktere, kelimeye veya satıra geçerek, doğrudan sona atlayarak belgeleri düzenleyerek veya metni seçmeye / kopyalamaya / yapıştırmaya çalışarak daha kolay kaydırmayı sağlayacaktır.

Android 13 beta sürümüne kaydolmak istiyorsanız, bunu Google’ın web sitesi veya bağlantı aracılığıyla yapabilirsiniz. burada.genel-2