Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi Şirketi COVID-19 kontrolleri ve sokağa çıkma kısıtlamaları Çin’deki talebi vururken, Rusya’nın işgali de dahil olmak üzere daha geniş ekonomik ters rüzgarlar nedeniyle ilk çeyrek gelirinde düşüş bildirdi. Ukrayna maliyetlere eklenir.

31 Mart’ta sona eren çeyrekte gelir, bir yıl önceki 76.88 milyardan 73.35 milyar yuan’a (10.85 milyar$) düştü ve analistler tarafından beklenen 74,3 milyarın altına düştü, refinitiv veriler gösterdi.

Şirketin başkanı Wang Xiang Perşembe günü yaptığı açıklamada, “İlk çeyrekte tüm endüstri, önce bileşen sıkıntısı, ardından COVID-19’un yeniden canlanması ve ayrıca makroekonomik ortamda bir etki ile zorluklarla karşılaştı.” Dedi.

“Bu zorluklar işimize ağır bir darbe vurdu.”

o not etti KOVİD Önce Hong Kong’da ve ardından Şanghay’da yaşanan salgınlar, aylarca süren Şanghay karantinası ve Ukrayna’daki çatışmanın ikinci çeyrekte gelirler üzerinde baskı oluşturması ile sevkiyatları aksattı.

Akıllı telefon sevkiyatları bu çeyrekte %22.1 düşüşle 38,5 milyon adede geriledi. xiaomi Perşembe günü yaptığı açıklamada.

Dönem zararı, bir yıl önceki 7,79 milyar yuan kardan 530,7 milyon yuan’a düştü.

Gelirinin büyük çoğunluğunu cep telefonu satışından elde eden Xiaomi, akıllı telefon gelirinin bu çeyrekte 45,8 milyar yuan’a düştüğünü söyledi.

Nikkei’nin Çarşamba günü bildirdiğine göre, Çinli şirket ve rakip telefon üreticileri Vivo ve Oppo, tedarikçilere karantinalar ve bozulan tedarik zincirleri nedeniyle önümüzdeki birkaç çeyrek için siparişleri %20’den fazla azaltmalarını söyledi.

Xiaomi, yetkililerin bu ayın başlarında şirketin Hindistan banka hesaplarında 725 milyon dolar ele geçirdiği iddiasıyla yurt dışına yasadışı para transferleriyle ilgili olarak Şubat ayından bu yana Hindistan’da soruşturma altında bulunuyor.

Şirket, telif ödemelerinin meşru olduğunu söyleyerek herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9