Fransız tüketicilerin çoğu, kişisel verilerinin korunmasından endişe duymaktadır. Bu, Odoxa’nın bulutta hizmet sunan bir Amerikan devi olan Oracle şirketi için yaptığı bir araştırmanın, Odoxa tarafından aktarılan sonucu. Bilgisayar Dünyası. Enstitü, anketini Şubat 2022’de 1.005 yetişkine dağıtılan bir anket aracılığıyla gerçekleştirdi.

Fransız halkının sadece %21’i sosyal ağlara güveniyor

Kişisel verilerin korunması, Avrupa’daki endişelerin merkezinde yer almaktadır. Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) uygulaması meyvelerini veriyor. Avrupalı ​​düzenleyiciler zaten Meta, Amazon ve IAB Europe’a para cezası verdi. Fransa’da CNIL, Avrupa verilerinin Amerika Birleşik Devletleri’ne yasa dışı aktarımı için Google Analytics’i uyardı.

aynı kategoride

Kosta Rika bayrağı.

Kosta Rika başkanı, Conti’nin bilgisayar korsanlarına karşı “savaşta” olduğunu söyledi

Veri koruma yetkilileri tarafından alınan önlemler, sorunun önemli olduğunu kanıtlıyor. Odoxa araştırmasının gösterdiği gibi, Fransızlar bu meselelerden endişe duyuyorlar. Ankete katılanların dörtte üçü, %76’sı kişisel verilerinin korunması konusunda endişeli.

Günlük gazetelerde kullandıkları pek çok hizmete duydukları güven sorulduğunda, Fransız tüketicilerin %77’si bankaların verilerini etkin bir şekilde koruduğuna inanıyor. Özellikle %86 oranında bankacılık bilgilerinin kötüye kullanılması ve %81 oranında kimlik hırsızlığı riskinden endişe duyuyorlar.

Öte yandan, teknoloji şirketlerinin kişisel verileri uygun şekilde koruduğuna inanan bir azınlıktır. %49’u e-ticaret sitelerine, %40’ı Google veya Microsoft gibi devlere güveniyor ve sadece %21’i verilerinin sosyal ağlarda güvende olduğunu düşünüyor.

Ulusal ölçekte siber saldırı riski endişelendiriyor

Fransızlar, verilerini depolayan varlıklara körü körüne güvenmeseler bile, kendilerini korumak için her zaman araçları devreye sokmuyorlar. %81’i karmaşık şifreler kullandığını söylese de, internetle büyüyen 18-24 yaşındakilerin sadece %64’ü bunu yapıyor. Aynı tanımlayıcıları birkaç kez yeniden kullanma oranı da %59’dur. Şaşırtıcı bir şekilde, internetle doğmamış 65 yaş üstü kişiler daha uyanık. Aynı şifreyi birkaç kez kullanmaları sadece %26’dır.

Fransızlar hala belirli riskleri en aza indirmeye çalışıyor: çevrimiçi alışveriş yapmak için %87’si çift kimlik doğrulama kullanıyor ve %83’ü yalnızca bildikleri sitelerde sipariş veriyor. Daha da endişe verici olanı, tüketicilerin %60’ı URL’de görünen https protokolünün varlığına dikkat etmiyor.

Fransızların kendilerini zor koruduğu diğer endişelere gelince, Fransa ölçeğinde siber saldırı riskinin yüksek olduğunu düşünenler %77. Ankete katılanların yalnızca %40’ı Fransa’nın bu tür saldırılara karşı kendini koruyabileceğine inanıyor.

Ukrayna’daki bir savaş bağlamında, siber saldırılar giderek daha fazla. Geçen Mart, Ulusal Güvenlik ve Bilgisayar Sistemleri Ajansı (ANSSI), şirketler için önemli bir saldırı riski konusunda uyardı. Nisan ayında Emmanuel Macron’un kampanya sitesine de bir saldırı yapılmıştı, bu da herkesin hedef alınabileceğinin kanıtıydı.genel-16