Yavaş yavaş Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) doğru ilerledikçe, veri hacmi hızla artıyor. Bununla birlikte, hafif, yüksek performanslı, mobil veri işleme cihazlarına olan talep de artacaktır. Bu tür cihazları geliştirmek için önce organik transistörlü organik entegre devrelere ihtiyacımız var. Ancak, mevcut mikrofabrikasyon teknolojileriyle uyumsuzluk nedeniyle bu devrelerin entegrasyon yoğunluğu düşük olmuştur. Ancak araştırmacılar bir atılım yapmış olabilir. Giriş voltajlarını ikili kapılarına ayarlayarak beş mantık kapısı işleminden herhangi birini gerçekleştirebilen organik bir anti-ambipolar transistör geliştirdiler.

Beş mantık kapısı işlemi vardır – AND, OR, NAND, NOR veya XOR. Araştırmacılar ayrıca, anti-ambipolar transistörün (AAT), önerilen devrelerinde önemli bir bileşen olan bir tür heterojunction transistör olduğunu açıkladılar.

Organik entegre devreler, yakında geniş çapta kabul gören bir gerçeklik olacak olan Nesnelerin İnterneti için gerekli olan son teknoloji bilgi işlem cihazları için umut vaat ediyor. Bunun nedeni, organik transistörlerin mekanik esneklik, hafiflik ve düşük maliyetli üretim gibi benzersiz özellikleridir.

Ulusal Malzeme Bilimi Enstitüsü (NIMS) ve Tokyo Bilim Üniversitesi’nden araştırmacılar, hafif transistörlerinin, yüksek performanslı akıllı telefon cihazları geliştirmenin anahtarı olan elektriksel olarak yeniden yapılandırılabilir mantık devreleri geliştirmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Bu transistör, tek başına bir NAND devresi veya bir XOR devresi oluşturma yeteneğini göstermiştir. Mevcut entegre devre teknolojisi, bir NAND devresi oluşturmak için dört transistör ve bir XOR devresi oluşturmak için 12 transistör gerektirir. Ek olarak, bu transistör, organik devrelerin entegrasyon yoğunluğunu önemli ölçüde artırabilir. Gelecekteki araştırmalarda grup, bu yeni transistörü kullanarak elektriksel olarak yeniden yapılandırılabilir entegre devreler geliştirmeyi planlıyor.

“Bu nedenle, cihaz konsepti, basit bir transistör konfigürasyonu ile çok işlevli mantık devrelerini gerçekleştirmek için umut vericidir. Bu nedenle, bu bulguların tamamlayıcı metal-oksit-yarı iletken cihazlarda mevcut sınırlamaları aşması bekleniyor,” diye yazdı araştırmacılar dergide yayınlanan makalelerinde. Gelişmiş Malzemeler.
genel-8