Buluta geçiş yapan geleneksel işletmeler, sağlam bilgi güvenliği mekanizmalarına ihtiyaç duyar. Gartner tahminleri 2025 yılına kadar yeni dijital iş yüklerinin %95’inden fazlasının bulutta yerel platformlarda konuşlandırılmaya devam edeceğini.

güçlü bulut veri güvenliği buluta hızlı dijital dönüşümü benimseyen işletmeler için zorunludur. Geleneksel bir barındırma modeli daha güvenli olarak kabul edilebilirken, tüm kuruluşlar bir bulut sağlayıcısına güvenerek altyapıları veya uygulamaları üzerindeki kontrolü bırakmaya açık değildir ve dışarıdan biri tarafından gerçekleştirilen bir siber saldırıdan kaynaklanan artan veri hırsızlığı riski vardır.

Bunu söyledikten sonra, hayati kısmı anlamaya çalışalım.

Bulut Veri Güvenliği Nedir?

Bulut veri güvenliği, veri ihlalleri, yetkisiz erişim, DDoS saldırıları gibi siber tehditlere karşı bulut tabanlı altyapı, uygulamalar vb. üzerindeki hareketsiz veya hareket halindeki verilerin güvenliğini sağlamayı gerektirir.

Bu, yalnızca doğrulanmış kimlik bilgilerine sahip kişilerin ve ekipmanın gizli verilere erişebilmesini sağlamak için yapılandırarak bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak için bulut tabanlı sistemleri, verileri ve altyapıyı korumaya yönelik teknolojileri, ilkeleri, denetimleri ve hizmetleri içerir.

Hassas verilerin şifrelenmesini ve buluta taşındıktan sonra bunları korumak için doğru erişim kontrollerini sağlar. Bu, uzaktan barındırılan ağ sürücülerinde depolanan kişisel ve gizli şirket verilerine yetkisiz çalışanların erişmesine karşı korunmaya yardımcı olur.

Tehlikeli içerik ve kötü amaçlı komut dosyaları, çalışanlara veya müşterilere hizmet vermeden önce filtrelenir. Belki de en önemlisi, bir olay veya felaket olduğunda veriler yedeklenir.

Daha geniş bir ölçekte, bulut güvenliği söz konusu olduğunda aşağıdakiler dahildir:

  • Fiziksel ağlar
  • Ağ güvenliği
  • Giriş kontrolu
  • Uygulamalar ve yazılım
  • Veri sunucuları
  • Mevzuata uygunluk vb.

Bulut bilişim güvenlik süreçlerinin uygulanması, işletme sahibi ve çözüm sağlayıcı arasında ortak bir sorumluluk olmalıdır.

Ancak, katı operasyonel ihtiyaçları olan stratejik bulut bilişim çözümlerini uygulamanız istenirse, güçlü teknolojik politikalar formüle ederek kaynak planlamanızı düzenli hale getirmeniz hayati önem taşır; yanıt süresinin izlenmesi; kişiler, düzeltmeler, geliştirme ve büyüme gereksinimleri için BT desteğini devreye sokmak; kullanımı maliyet etkinliği hedefleriyle uyumlu hale getirmek vb.

Bulutta Verilerin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Hizmet olarak Güvenlik (SECaaS veya SaaS) ile aynı aşamayı paylaşmadığından, söz konusu olduğunda asla gardınızı yarı yolda bırakmayın.

Ayrıca, bulutun tamamen güvenli olduğunu varsaymak pratik değildir ve bir işletme sahibi olarak, her zaman birisinin hesabınızda neler olup bittiğini kontrol etmesinin en iyisi olduğundan emin olun. Bu hizmetleri sunan üçüncü taraflara emanet ettiğinizde hiçbir garanti olmadığından, bilgilerin ne kadar güvenli veya yetkili saklanabileceği konusunda asla çok rahat olmamanız en iyisidir.

Üç Temel Teknoloji Bulutta Verileri Güvenli Hale Getiriyor

1 Bulut Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarları, kötü niyetli internet trafiğinden korunmak için tasarlanmıştır. Bu, kullanıcıların ağ üzerindeki verilerine ve uygulamalarına güvenli bir şekilde erişmesini daha güvenli hale getirir.

bu bulut tabanlı WAF (Web Uygulaması Güvenlik Duvarı) iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, bulut ortamındaki her sunucuya bir aracı oturur. İkinci olarak, örneğin yeni kurallar eklemek veya mevcut olanları silmek gibi WAF’ınızın ayarlarını yapılandırmak için tüm görevleri gerçekleştirebileceğiniz bir yönetim konsolu vardır.

İster özel ister genel bulut kullanın ya da kendiniz kurun, WAF’ımızı platformlarınız arasında kurmak ve kullanmak sorunsuz ve basittir.

2 Bulut Veri Şifreleme

Bir siber saldırganın bir şirketin bulutuna girdiğini ve düz veriler bulduğunu varsayalım. Bu durumda, saldırgan boş zamanlarında saldırılar gerçekleştirebilir: itibarınızı zedelemek için hassas bilgilerinizi sızdırabilir veya daha da kötüsü, bu bilgileri size karşı kullanılabilecek şekilde diğer kötü niyetli aktörlere satabilir.

Verileri şifrelemek önemli bir işlemdir çünkü doğru yapılırsa bilgilerinizin saldırıya uğramasını veya aktarım sırasında özel bilgilerin açığa çıkmasını önleyebilir.

Şifrelemeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için belirli adımları izlemeniz gerekir. Her şeyden önce, kodun düzenli olarak değişen bir şifre kullanılarak değiştirilmesi gerekir. Bu tür şifrelemenin anahtarı, bilgileri şifrelerken ve hassas verilerin şifresini çözerken kullanılan doğru anahtarlardır.

3 Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM)

Kimlik Erişim Yönetimi veya IAM ürünleri, kullanıcı kimliği ve her hesabın erişim düzeyi, durumu ve dijital olarak depolanan kimlik bilgileriyle ilgili bilgileri depolamak ve izlemek için tasarlanmıştır. Bu bilgi, erişmeye çalışan her kullanıcının yetkisini doğrulayarak kötü niyetli güvenlik tehditlerini ağdan uzak tutar.

Bulut Veri Koruması – En İyi 5 Avantaj

Bulut korumasının iş avantajı birçok biçimde gelir. Bulut veri korumasının 5 temel avantajı şunlardır:

1 24 Saat Görünürlük

En iyi bulut veri güvenliği çözümleri, uygulamanızı ve bulut tabanlı varlıklarınızı 7/24 izlemenizi kolaylaştırır.

2 DDoS Koruması

Bir DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırısı, web sunucularını sel basmak ve siteyi ziyaret etmeye çalışan kullanıcıların erişimini engellemek için tasarlanmıştır. Bu, web barındırma sistemini birçok istekle aşırı yükleyerek yapılır; bu, çok fazla trafik tarafından boğulmuşsa hedefi düşürebilir.

kurarak AppTrana WAFtam olarak yönetilen bir Web Uygulaması Güvenlik Duvarı olarak, güvenlik açıklarını anında belirleyerek ve yama uygulayarak çeşitli saldırı türlerini yönetebilir, böylece bir saldırıyı bastırmak için neyin gerekli olduğunu belirleyebilir ve her zaman kullanılabilir verileri sağlayabilirsiniz.

3 Veri güvenliği

Bulut bilişim güvenlik politikaları, bir bina kapısındaki kilitler gibidir. Kilit ne kadar iyi olursa, siz yokken insanları dışarıda tutma olasılığı o kadar yüksek olur. Aynı şey gizli bilgileriniz için de geçerlidir. Bilgisayar korsanlarının okuyamaması için şifrelemeye yardımcı olur.

Bulut veri güvenliği, gizli bilgileri yetkisiz varlıklardan korumak için güçlü erişim kontrolleri ve veri şifreleme gibi protokollere ve politikalara dayanır.

4 Gelişmiş Tehdit Algılama

Gelişmiş olarak kabul edilen siber tehditler, gerçekten gelişmiş olarak nitelendirilmek için belirli parametreleri içermelidir. Örneğin, savunmasız bir ağa yetkisiz erişim sağlamak için bir siber tehdidin (fidye yazılımı, sıfır gün veya kötü amaçlı yazılım vb.) oluşturulduğunu varsayalım. Saldırganların sınırsız araçları ve kaynakları vardır (yani olası ihlalleri önlemek için içlerinde hiçbir özellik oluşturulmamıştır). Bu durumda, bu gelişmiş bir saldırı türü olarak nitelendirilir.

Bulut bilişim güvenliği, uç nokta taraması ve küresel tehdit istihbaratı ile güvenlik açıklarını kapatır. Böylece tehditleri daha kolay tespit edebilirsiniz.

5 Mevzuata uygunluk

Bulut tabanlı işletmelerin, gelirlerini ve itibarlarını etkileyebilecek sektöre ve konuma Özgü Düzenlemeler karmaşası yaratmamak için çalıştıkları ülkelerdeki veri koruma yasalarından ve karşılaştıkları siber risklerden haberdar olmaları gerekir.

Yönetilen bulut güvenlik hizmetlerini kullanmanın büyük bir yararı, risk yönetimi ve uyumluluk programlarında uzman yardımına sahip olmaktır. Bulut tabanlı bir yönetilen güvenlik hizmeti, yalnızca sunucularınızın ve verilerinizin isteğe bağlı denetimlerini gerçekleştirmek için değil, aynı zamanda gizliliği etkileyen mevcut ve yeni ortaya çıkan yasalarda iyileştirmeler sunmak için oradadır.

Çözüm

Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskindeki verilere benzer şekilde, bulutta veri güvenliği, günümüzde kuruluşlar için en önemli önceliktir. Ancak bu, altyapınızı korurken – özellikle web uygulamaları ve API’ler gibi yönetilecek ne kadar çok şey olduğunu ve ağınızı güvende tutarken – kayıtsız olabileceğiniz anlamına gelmez.

Sağlam web uygulaması güvenlik çözümleri ile, işletmeniz, sisteminize giren ve şirket sırlarınızı çalan bilgisayar korsanlarından endişe duymadan, daha fazla gönül rahatlığıyla kendisini yaygın siber tehditlerden koruyabilir.siber-2