Gökbilimciler, galaksiler arası bir süpernova kalıntısının bilinen ilk vakasına rastlamış olabilirler. Uluslararası uzmanlardan oluşan ekip, patlamış bir yıldızın kalıntıları olduğuna inanılan gizemli bir dairesel halka buldu. Komşu gökadamızın yakınındaki bu halka şeklindeki dev fenomen, “haydut” bir süpernova kalıntısı olarak adlandırılıyor. J0624–6948 olarak adlandırılan gökada, Samanyolu’nun uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu’nda (LMC) yer almaktadır. Araştırma, Batı Sidney Üniversitesi Fen Fakültesi’nden Profesör Miroslav Filipoviç tarafından yönetildi.

Avustralya Kilometre Kare Dizisi Yol Bulucu (ASKAP), J0624-6948’i tespit eden ilk kişi oldu. Yeni nesil radyo teleskopu CSIRO tarafından yönetiliyor ve küresel nesnelerin menzilini daha doğru terimlerle ölçebiliyor. Yüksek hassasiyeti, iyi uzaysal örneklemesi ve geniş alan kapsamı nedeniyle teleskop, araştırmacıların evrene yeni bir bakış açısı kazandırmasına yardımcı oluyor.

Bilim adamları, bu süpernova kalıntısının 7 bin yıllık bir yıldızdan kaynaklanmış olabileceğine inanıyor. Nesnenin yaklaşık 2200 ila 7100 yaşında olduğunu tahmin ediyorlar. Nesne başlangıçta bir Odd Radio Circle (ORC) ile karıştırıldı. Ancak bir ORC’den farklı olarak, J0624-6948 daha düz bir radyo tayf indeksine sahiptir, merkezi bir gökada tarafından barındırılmaz ve daha büyük görünür boyuttadır. Gözlem, dergide bir araştırma olarak yayınlandı. Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimi.

“Bu neredeyse mükemmel dairesel radyo nesnesini ilk keşfettiğimizde, onun başka bir ORC (Odd Radio Circle) olduğunu düşündük, ancak ek gözlemlerimizden sonra, bu nesnenin başka bir şey olma olasılığının çok daha yüksek olduğu anlaşıldı.” belirtilmiş Filipoviç.

Araştırmacılar çeşitli olasılıkları değerlendiriyor. Filipovic ekledi, “En makul açıklama, nesnenin, Büyük Macellan Bulutu’nun eteklerinde bulunan ve birbirinin yörüngesinde dönen iki yıldızın patlamasını içeren tek bir dejenere tip Ia süpernovaya maruz kalan patlamış bir yıldız nedeniyle galaksiler arası bir süpernova kalıntısı olduğudur. ”

Bu nesneyle ilgili diğer görüşler, “yakındaki bir Samanyolu yıldızından gelen süper parlama faaliyetinin” kalıntısı olabileceği veya öngörülemeyen daha büyük bir ORC olabileceği yönündedir.
genel-8