NASA’nın başkanı Bill Nelson, Meclis Bütçe Ödenekleri Komitesi’nin oturumları sırasında, Orion uzay aracının Artemis programı kapsamında Ay’a ilk insansız uçuşunun bu yıl Ağustos ayında gerçekleşeceğini söyledi.“Şu anda bunu Ağustos ayında söyleyebilirim. Yaklaşık otuz gün sürecek görev kapsamında insansız uçuşlara yönelik tüm sistemler test edilecek., – Nelson, bir komisyon üyesinin Artemis-1 görevinin başlatılmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı. İnsansız bir Orion uzay aracının yörüngesinde birkaç hafta kalacağı Ay’a fırlatılmasını içeriyor. Sonra gemi Dünya’ya dönecek ve iniş kapsülü Atlantik’e inecek.

Fırlatmadan önce, fırlatma aracı bir deneme testini başarıyla geçmelidir. Test sırasında uzmanlar, başarılı bir başlatma için gerekli prosedürleri simüle edecek ve sistemlerin, arayüzlerin ve yazılımların çalışmasını kontrol edecek.

18 Mart’ta NASA, Orion uzay aracını taşıyan 98 metrelik SLS roketinin dikey montaj atölyesinden Kennedy Uzay Merkezi Fırlatma Pisti 39B’ye taşındığını bildirdi. Ancak bir takım teknik sorunlar nedeniyle test defalarca ertelendi.

Test uçuşu, SLS roketinin ve Orion uzay aracının insanlı bir görev için hazır olduğunu göstermelidir. Artemis 2 görevi, Ay’a dört astronottan oluşan bir ekip gönderecek. Şu anda 2024 yılında uçması planlanan insanlı uzay aracı, Dünya’nın doğal uydusu etrafında uçmak zorunda kalacak. Uzun bir uzay uçuşundan sonra, astronotlu Orion iniş gemisi Atlantik’e inecek. Artemis 3 görevinin bir parçası olarak, Amerikan astronotlarının ayın yüzeyine inmesi gerekecek.

Artemis programı Eylül 2020’de kamuoyuna duyuruldu. Ana hedefi, 53 yıl sonra Amerikan astronotlarının 2025’te ay yüzeyine geri dönüşü, aya yakın bir istasyonun inşası ve gelecekte Ay’ın olası kolonizasyonu için koşulların hazırlanmasıdır.genel-22