İkinci nesil anti Kovid 19 aşıları da büyük ihtimalle burun spreyi şeklinde olacak ve özel önlem veya önlem alınmadan evde alınacak. Aslında, birkaç şirket bu tür bir formülasyon üzerinde çalışıyor, bunlardan bazıları (sekiz) şu anda klinik çalışma, üç faz 3 vakasında, yani güvenlik gösterildikten sonra çok sayıda hasta üzerinde etkililiği belirlemeyi amaçlamıştır. Motivasyon, pratik olandan bile önce – özel saklama, hazırlama ve alım koşulları gerektirmeyen bir uygulama türünün aşı kampanyalarının organizasyonu açısından son derece avantajlı olacağı açıktır – immünolojiktir, çünkü Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında nazal mukozadan geçen bağışıklığın kas dokusundan geçen bağışıklığa göre daha eksiksiz, kalıcı ve etkili olduğunu gösteren araştırmaların sayısı her geçen gün artıyor.

“Mukozal” aşı nasıl çalışır?

Burun, solunum yolları ve bağırsaklar gibi mukoza zarlarında ortaya çıkan “mukozal” bağışıklık denen şey şu ana kadar Kovid aşıları üzerine yapılan çalışmalarda nispeten ihmal edildi çünkü biraz daha fazla zorluk içeriyor ve bundan daha az biliniyor. , çok daha iyi bilinen, antijenlerin kas dokusunda geçişinden sonra üretilen antikorları ve lenfositleri kullanır. Bununla birlikte, virüsün girişini ilk temas hücrelerinde (burun ve ağız boşluğundakiler) bulunan etkili antikorlarla bloke etmek mümkün olsaydı, boğaz, akciğer ve bronşlarda herhangi bir enfeksiyon gelişmesini engellerdi. virüsün diğer organlarda yuvalanmasını önleyecek ve buna ek olarak virüsün yayılması büyük ölçüde sınırlanacak ve nötralize edilmeden önce yeterince hızlı çoğalamayacaktır. Bu makroskopik düzeyde.

Neyin hücresel düzeyde keşfedildiğini düşünürsek, önemli doğrulamalar buluruz: nazal uyaran her şeyden önce immünoglobulin A (IgA) üretirken, sistemik olan, IgG tipi aşılar enjekte edilerek verilir. Ancak hem yerel hem de sistemik olarak daha eksiksiz bir koruma sağlayan IgA’dır. Ulusal Sağlık Enstitülerinin immünologları, diğerleri arasında bunu göstermiştir. bir araştırma yaptılar Hayvan modellerinde enjeksiyon veya burun yoluyla verilen AstraZeneca aşısı ile karşılaştırma: sprey kanda enjeksiyondan daha yüksek miktarda antikor oluşumunu uyardı ve ayrıca burunda bariyer etkisi yarattı.

Viral vektör veya başak proteini

Aynı aşı şu anda Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından küçük bir gönüllü örneği üzerinde test eden benzer bir çalışmanın konusu. Buruna odaklanmaya karar veren şirketler tarafından seçilen yöntemler farklıdır: Bir viral vektör olan AstraZeneca’nınki gibi formülasyonlara güvenenler, kapsüllenmiş spike proteinler üzerinde olanlar ve canlı ama zararsız bir versiyonu hedefleyenler var. Koronavirüsler, yalnızca spike proteine ​​karşı değil, tüm virüse karşı bir reaksiyonu indüklemek için, varyantlardan etkilenmeyen veya mevcut aşılardan çok daha az etkilenen aşılara izin verebilecek bir strateji.

Özellikle, yüzlerce olası varyasyonla karışımlar formüle eden Meissa Vaccines ve Codagenix buna inanıyor. Buna göre Codagenix tarafından bildirildiği gibiDenemelerin 1. aşamasına tabi tutulan sprey hazırlığı CoviLiv’in, Omicron’un BA.2 alt varyantlarına karşı bile olağanüstü etkili olduğu kanıtlanabilirdi.genel-18