Avrupa’da yeni otomobil satışları, talaş kıtlığı, tedarik zinciri sorunları ve otomobil alıcılarını korkutan rekor enflasyon nedeniyle üst üste 10. aydır düşüyor.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’ne göre, araç tescil sayısı Nisan ayında %20 düşüşle 830.447 araca düşerek bu yılın en keskin düşüşü oldu. PSA Group ve Fiat Chrysler’in birleşmesinden oluşan otomobil üreticisi Stellantis NV, hisseleri %31 düşüşle en çok etkilenen şirket oldu.

Üretimi engelleyen sorunlar, LMC Automotive analistlerinin son dört ayın her birinde Batı Avrupa binek otomobil satışlarına ilişkin tahminlerini düşürmesine neden oldu. Şimdi yıllık sevkiyatların bu yıl %6 düşerek 10 milyon birimin altına düşmesini bekliyorlar. Ocak ayında yaklaşık %9’luk bir artış olduğu söylenmişti.

Küresel arz sıkıntıları çok az gevşeme belirtisi gösterirken, altta yatan talep beklentileri de kötüleşiyor. Hanehalkı bu yıl reel gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşayacak. Tedarik sorunları şu anda kilit bir faktör olmaya devam ediyor.


LMC OtomotivEn keskin düşüş, satışların üçte bir oranında düştüğü İtalya’da olurken, Almanya ve Fransa’da yeni kayıtlar %20’den fazla düştü.

Cips sıkıntısı, bazı alıcıları talep gören farklı modeller için 18 aya kadar beklemeye zorluyor. Volkswagen AG CEO’su Herbert Diess geçen hafta şirketin bu yıl ABD ve Avrupa’da elektrikli araçlarını tamamen sattığını söyledi.

Küresel tedarik zincirleri, Çin’deki kilitlenme nedeniyle acı çekiyor. Arabalı konteyner gemileri Çin limanlarında mahsur kalıyor. Daha önce bildirdiğimiz gibi, Çin otomobil pazarı neredeyse yarı yarıya azaldı.genel-22